Avrupa Birliği eğitim ve değişim programları'nın yabancı dil öğreniminde kültürel etkileşime olan katkısı
The contribution of cultural interaction of European Union education an exchange program's in learning foreign language
  1. Tez No: 214548
  2. Yazar: ZEYNEP LEMBET
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. EMİNE BOGENÇ DEMİREL, DOÇ. DR. SUNA AĞILDERE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yabancı Diller Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 140
Özet
Bu araştırmada ki amaç, Avrupa Birliği Eğitim ve Değişim Programları ile yurtdışına giden yüksek öğrenim öğrencilerinin dil eğitimi ve kültürel etkileşim açısından karşılaştıkları olumlu ve olumsuz olguları betimlemek ve eğitim ve değişim programlarının etkinliğinin artırılmasına yönelik geçerli önerilerde bulunabilmektir.Bu araştırma; Avrupa Birliği Eğitim ve Değişim Programları kapsamında yer alan Sokrates Programının, Yüksek Öğretimi kapsayan Erasmus Programı ile Avrupa Üniversitelerinden herhangi birine gitmiş ve dönmüş öğrencilerin Avrupa'da bulundukları sırada:?Sahip oldukları yabancı dil düzeyleri ile gittikleri ülkelerdeki yaşadıkları sorunları,?Dil öğretimi sırasında gittikleri ülkenin kültürüne ait öğrendikleri öğelere, orada bulundukları süre içerisinde verdikleri tepkileri,?Kültürel öğeler ile ilgili olarak kültürleşme, kültürlenme, kültür şoku ve kültürel değişim gibi konularda ortaya çıkan olumlu ve olumsuz değişimleri,?Kendi ülkeleri ve gittikleri yabancı ülkelerin kültürel öğeleri konusunda ki görüş, düşünüş ve davranışlarındaki olumlu ve olumsuz değişimleri belirlemek ve elde edilen bulguların ışığında Avrupa Birliği Eğitim ve Değişim Programlarını yöneten, bundan yararlanacak olan öğrenciler ve eğiticiler için geçerli ve yararlı önerilerde bulunabilmek için planlanmış ve yürütülmüştür.Araştırma kapsamına alınmış denekler Gazi ve Yıldız Teknik Üniversiteleri'nin AB Ofislerinin kayıtlarından Erasmus Programı ile yurtdışına gitmiş öğrencilerin listesi temin edilerek araştırmanın örneklem grubu oluşturulmuştur.AB Eğitim ve Değişim Programlarından yararlanan öğrenci sayısının çok olmaması nedeni ile araştırmayı anlamlı sonuçlara götürebilmek açısından evren aynı zamanda örneklem grubunu oluşturmaktadır.
Özet (Çeviri)
AbstractThe aim of this research is to portray the favorable and unfavorable aspects of foreign language education and cultural interactions experienced by exchange students who have attended graduate studies of European Union Education and Exchange Programs (EUEEP). Suggestions to how the effectiveness of EUEEP might be increased are also discussed.The scope of this research includes students who have attended either the Socrates Program, affiliate of EUEEP; or the Erasmus Program for graduate studies in several European Universities.The following issues are addressed;?Difficulties students have encountered abroad with their primary level of foreign language,?Students? reactions to the country?s cultural elements to which they are exposed to, during their study,?Favorable and unfavorable effects related to cultural elements such as, cultural interactions, cultural shock and cultural changes,?Determination of favorable and unfavorable changes regarding their behavior, perception and vision of the cultural elements in both their home country and the country they have studied in.The findings derived from these topics which are valid and useful, are gathered for the disposal of managers of EUEEP, as well as faculty members and students who plan to attend EUEEP.The sample group of this research consists of subjects selected from a list of Gazi University and Yıldız Technical University?s EU Office records of students who have attended the Erasmus Program.Due to the limited number of students who have attended EUEEP, in order to prevent the research to be incoherent, the sample group was set equivalent to the universal set.