Okul şarkılarının müzik öğretmenlerinin bilgi ve beceri düzeyine göre piyano ile eşliklenmesine yönelik bir eşlik modeli önerisi
A model suggestion for accompanienment of school sound with piano according to information and skill level of music teachers
  1. Tez No: 214552
  2. Yazar: BURCU KALKANOĞLU
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SELÇUK BİLGİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Müzik, Music
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Müzik Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 55
Özet
Bu araştırmanın amacı, okul şarkılarının müzik öğretmenlerinin bilgi ve beceri düzeylerine göre piyano ile eşliklenmesinde izlenecek yöntem ve tekniklerinin belirlenmesidir.Araştırma, müzik eğitiminde kullanılan okul şarkılarının müzik öğretmenlerini bilgi ve beceri düzeylerine göre piyano ile eşliklenmesinde izlenilecek yöntem ve teknikleri saptamaya yönelik betimsel bir araştırmadır.Araştırmada, okul şarkılarının piyano ile eşliklenmesi için eşlik modelleri geliştirilmiştir.Bu eşlik modelleri geliştirilirken de, belgesel tarama tekniklerine başvurulmuştur.Bu yolla ?1000 Keyboard İdeas?, Keyboard Harmony?, ?Technigues and Materials of Tonal Music?, Die Kunst Der Improvisation?, ?Teching Piano? ve ?Müzik Teorisi? gibi kuramsal kaynaklarla, Müzik Eğitimi Ana Bilim Dalı'ndaki Piyano eğitimi, Armoni ? Konturpuan ve Eşlik, Eşlik ? Korrepetisyon dersi repertuarları taranmış ve okul şarkılarının eşliklenmesinde kullanılacak yöntem, teknik ve modeller belirlenmiştir.Şarkıların armonik ve ezgisel çözümlemesi, eşlik partisindeki akorların birbirlerine bağlanması, ezginin ritmik yapısına ve üslubuna uygun eşlik figürleri bulunması, sol elde akor bas seslerinin- sağ elde diğer akor seslerinin yer aldığı eşlik modellerinin oluşturulması, akor seslerinin iki ele dağıtılması ile oluşturulan eşlik modellerinin çözüm önerileri geliştirilmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study to determine methods and techniques about accompaniment with piano of school songs related to song teachers? information and skill level. Research is a descriptive research which is aimed to establish methods and techniques which will be tracking in accompaniment with piano of school songs according to information level of song teachers?.In this study, accompaniment models were improved for accompaniment of school songs with piano. When improving these accompaniment models, applied to documentary survey techniques. With this way some institutional sources like ?1000 Keyboard İdeas?, Keyboard Harmony?, ?Technigues and Materials of Tonal Music?, Die Kunst Der Improvisation?, ?Teching Piano? ve ?Music Theory? and Piano Education in Music Education Main Science Branch, Harmony ? counterpoint and Accompaniment, Accompaniment lesson repertoires surveyed, techniques and methods were determined which will be used in accompaniment of school songs .Harmonic and melodic analysis of songs, to connect chords which are in accompaniment party to each, to find figures which are suitable to rhythmic structure of melody, to form accompaniment models which will take part on the left hand chord bass sounds - on the right hand other chord bass sounds, to be tried to improve solution suggestions of accompaniment models which is formed with separating chord sounds to two hands.