Performans değerlendirme sistemlerinde örgütsel adalet algısı ve bir örnek olay çalışmasıq
Organizational justice perceptions in performance appraisal systems and a case study
- Tez No: 214613
- Danışmanlar: PROF. DR. CAVİDE UYARGİL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 114
Özet
Performans değerlendirme ile ilgili yapılan araştırmalar incelendiğinde performansdeğerlendirme sistemlerinin etkinliğinin değerlendirilmesinde, genellikle çalışanlarınperformanslarının doğru ve objektif ölçülmesinin temel alındığı görülmektedir.Ancak zamanla performans değerlendirme sistemlerinin etkinliğinde çalışanlarıngörüşlerinin, sistemi kabul etmelerinin de önemli bir unsur olduğu ortaya çıkmıştır.Sistemin çalışanlar tarafından kabul edilmesi ise çalışanların sistemi nasılalgıladıklarına bağlıdır. Çalışmamızın amacı, performans değerlendirmesistemlerinin çalışanlar tarafından kabulünü sağlamada en önemli unsurlardan biriolduğu saptanan örgütsel adalet algısını açıklamak ve performans değerlendirmesistemlerinde örgütsel adalet algısının gerçekleşmesi için sistemin taşıması gerekenözelliklerin altını çizmektir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACTWhen researches on performance appraisal are studied, it is seen that evaluating theeffectiveness of performance appraisal systems is usually based on measuringperformance accurately and objectively. However, it is currently agreed thatemployees? acceptance of the system is an important factor of its effectiveness. Theacceptance of the system depends on how employees perceive the system. The aimof this study is to clarify organizational justice concept which is proved to be one ofthe most important factors that affects the performance appraisal systems?acceptance. Moreover, it is aimed to demonstrate factors which affect theorganizational justice perceptions regarding performance appraisal systems.