Kurumsal yönetim: Azerbaycan'daki anonim şirketlerin kurumsal yönetim düzeylerinin belirlenmesine yönelik bir araştırma
Corporate governance: a survey for determining the corporate governance level of joint stock companies in Azerbaijan
  1. Tez No: 214634
  2. Yazar: MUZAFFER İSMAYILOV
  3. Danışmanlar: PROF.DR. IŞIL PEKDEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 169
Özet
Bu tez çalışmasında, genel olarak Azerbaycan'daki kurumsal yönetim uygulamalarının düzeyi belirlenmeye çalışılmıştır. Ülkede faaliyet gösteren 52 halka açık anonim şirket üzerinde anket yöntemiyle yürütülen araştırma, ülkedeki kurumsal yönetim uygulamalarının düzeyini, beş farklı kritere göre belirlemeyi amaçlamıştır. Bu kriterler; şeffaflık, bağımsızlık, hesap verebilirlik, sorumluluk ve adillik olmuştur. Araştırma sonucunda elde edilen bulgulara ilişkin frekans ve yüzde dağılımları oluşturulmuş, her bir kritere ilişkin aritmetik ortalamalar hesaplanmıştır. Bunlarla birlikte, kurumsal yönetim anlayışının, şirketlerin faaliyette bulundukları sektörlere göre farklılıklar gösterip göstermediklerini belirlemek amacıyla da, ilgili varyans analizleri yapılmıştır. Araştırma sonuçlarına göre, araştırma örneklemine giren Azerbaycan'daki halka açık anonim şirketlerdeki, kurumsal yönetim uygulamalarının düzeyinin yetersiz olduğu belirlenmiştir. Özellikle, şeffaflık, hesap verebilirlik ve aynı zamanda bağımsızlık konularında oldukça eksiklikler olduğu saptanmıştır. Diğer bir taraftan, kurumsal yönetim uygulamalarının sektörel olarak farklılıklar gösterip göstermediğine ilişkin yapılan ilgili analizlerin sonuçlarına göre, özellikle finans sektöründeki uygulamaların, araştırma kapsamında değerlendirmeye alınan şirketlerin faaliyet gösterdikleri diğer üç sektöre- sanayi, hizmet, inşaat- göre daha iyi olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this academic thesis, it is sought to establish a level generally referring to the corporate governance practices in Azerbaijan. In the research conducted with a public survey carried out on 52 open joint stock company currently operating in this country, it is aimed to determine the level of the corporate governance practices in the country based on a five different criterion. Such criterion has been the transparency, independency, accountability, responsibility and fairness. According to the findings obtained as a result of the research, frequency and arithmetic percentage distributions are established, and the arithmetic averages per each criterion are calculated. Besides, relevant variance analysis has been performed in order to verify whether the corporate governance changes with the sectors in which the companies under study operate. According to the results drawn from the research, it has been determined that the level of the corporate governance for the open joint stock companies in Azerbaijan which fall into the sampling of this study is insufficient. In particular, it has been found out that the transparency, accountability and independency aspects have severe inadequacies. On the other hand, according to the results of the relevant analyses carried out to verify whether the corporate governance practices manifest variation due to different sectors, the practices in the finance sector, in particular has been found to be in a better status than the other three sectors taken into assessment within the scope of the study, namely, the industry, service and construction.