Yugoslavya Cumhuriyeti'nin dağılma sürecinde ve sonrasında Sırbistan
In the period of Yugoslavia republic disintegration and the later, Serbia
- Tez No: 249852
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SÜLEYMAN ERKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Bölümü
- Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 143
Özet
1980'lerin sonundan itibaren iki kutuplu sistemin çökmesiyle uluslararası sistem değişiklik gösterdi. Bu dönemde insani krizler ve etnik çatışmalar ortaya çıktı. Ayrıca kimlikler ve milliyetçilik önem kazandı. Bunlar SFRY'yi oluşturan cumhuriyetleri de etkiledi.Sırp milliyetçiliği, dini ve kültürel temellere dayanmaktadır. 1389 yılındaki Kosova Savaşı, mistik ve efsanelerle oluşturulan Sırp milliyetçiliğinin en önemli olayıdır. Bu savaştan sonra Sırpların düşüncesine göre; Sırplar ezilen, göç etmeye zorlanan, düşmanları tarafından nefret edilen bir ulustu. Ancak bütün bunlara rağmen, varlıklarını sürdürebilmeleri onları, kendilerince kahraman yapıyordu.Bu mağduriyet bilinci, çeşitli yöntemler kullanılarak iç politikayı etkilemiştir. Milliyetçilik iç politikaya yansımıştır. Sonra bu milliyetçilik anlayışı dış politikada etkisini göstermiştir. Bu etki SFRY'den bağımsızlığını ilan eden cumhuriyetlere karşı silahlı müdahale şeklinde olmuştur. Tezin amacı; Sırbistan'ın iç politikasında oluşturulan milliyetçiliğin, dış politikaları üzerindeki etkilerini göstermektir. Bu amaç doğrultusunda Sırp dış politikası, Karadağ ve Kosova ile ilişkileri örneklendirilerek açıklanmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Since the late 1980s with the collapse of the bipolar system has changed the international system. In this period, humanitarian crises and ethnic conflicts emerged. Identity and nationalism were also important. These are affected the republics which are form SFRY.Serb nationalism is based on religious and cultural basis. In 1389 Kosovo War, created the mystical and legend of the Serbian nationalism is the most important events. After the idea of this war by Serbs, Serbs were crushed, were forced to emigrate, was a nation hated by the enemies. Despite all this, however, was a hero they can survive.By using various methods within the consciousness of this victimization influenced domestic policy. Nationalsim reflected to domestic policy. Then it has the effect of nationalism on foreign policy approach. This effect had been form of armed intervention against the republics whose are declared independence from SFRY. The aim of the thesis; to indicate the nationalism which is emerged in Serbian domestic policy, on influences of Serbian foreign policy. For this purpose the Serbian foreign policy, relations with Montenegro and Kosovo have been trying to explain.