Fiziksel engelliler ve kentsel mekanın kullanımı
Disabled individuals and the use of urban space
- Tez No: 214746
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. TUNCAY ÖNDER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 117
Özet
Bu araştırma fiziksel engelli bireylerin kentsel mekânın kullanımı konusunda karşılaştıkları sorunları ortaya koymak amacıyla yapılmıştır. Araştırmada kentsel mekânın kullanımıyla birlikte, engelli bireylerin kent yaşamında karşılaştıkları sosyal problemler de belirlenmeye çalışılmıştır. Araştırmada, öncelikle engelliliğe ilişkin tanımlamalar verilmiş ve engelliliğin sınıflandırılması yapılmıştır. Ayrıca, engelli olmanın sosyal etkileri ve ayrımcılık konularına da yer verilmiştir. Ankara'da kentsel mekânın kullanılabilirliğinin değerlendirilmesi amacıyla anket çalışması yapılmıştır. Bu çalışma Ankara'da ikamet etmekte olan yüz engelli bireyle yapılan anket kapsamında gerçekleştirilmiştir. Görüşme yapılan bireyler, on beş yaş üzeri görme engelli ve ortopedik engelli bireylerdir. Her iki engel grubuna eşit sayıda anket uygulanmıştır. Anket formu iki bölümden oluşturulmuştur. İlk bölümde araştırmaya katılanların niteliklerine ilişkin sorular sorulmuştur. Bu bölümde, cinsiyet, yaş, eğitim durumu, medeni durum, çalışma durumu, sosyal güvenlik, gelir durumu ve engelliliğin türü hakkında bilgiler alınmıştır. Anket formunun ikinci bölümünde engelli bireylere konuyla ilgili sorular yöneltilmiştir. Bu bölümde amaç, Ankara'da kentsel mekânın engelliler tarafından kullanılabilirliğinin değerlendirilmesidir. Bireyin engel grubuna bağlı olarak Ankara İli genelinde kentin kullanım alanlarından faydalanma durumları ve yaşadıkları sorunlar belirlenmeye çalışılmıştır. Anket çalışmasıyla ayrıca, engelli olmanın getirdiği sosyal ve psikolojik etkilerle 110 birlikte kişilerin konuyla ilgili bilgi düzeyleri ve kentsel mekânın kullanımının kolaylaştırılmasına ilişkin beklentileri de belirlenmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study has been carried out in order to state the problems that physically disabled individuals have confronted with the use of urban spaces. In this study, it has been tried to determine the social issues that the disabled individuals have met in using the urban spaces. In this study, firstly, definitions regarding disablement have been given and the disablement has been categorized. Moreover, social effects and discrimination of being disabled have been mentioned. A survey has been conducted in order to evaluate the usability of urban spaces in Ankara. This survey has been conducted with a hundred disabled people living in Ankara. The questioned people have been over fifteen years old and visually and orthopedic impaired individuals. Both groups of disabled people have been equally questioned. The survey form has consisted of two parts. In the first part, there have been questions about the qualifications of the participants. In this part questions about sex, age, educational background, marital status, employment situation, social security, income situation and type of their disablement have taken place. In the second part of the survey, disabled individuals have been questioned about the subject. In this part, the aim has been to evaluate the usability by disabled people of urban places in Ankara. Depending on the disablement category of the individual, the benefit situation and the problems they have met in urban places in Ankara has been tried to be determined. With this survey, together with social and psychological effects to be a 112 disabled, it has been tried to learn their information level about the subject and their expectation concerning the facilitating of the urban space use.