Piyasa ekonomisine geçiş sürecinde Türkmenistan ekonomisi:Sosyo-ekonomik bir analiz
Process of Turkmenistan economy in passing to market economy:Socio-economic analysis
  1. Tez No: 214749
  2. Yazar: KYLYCH JELİLOV
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. METİN SARAÇOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ekonomi Bölümü
  12. Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 156
Özet
“Piyasa Ekonomisine Geçiş Sürecinde Türkmenistan Ekonomisi: Sosyo-Ekonomik Bir Analiz”adlı bu tez çalışma üç bölümden oluşmaktadır.Birinci bölümde: İktisadi terim olarak tezde çok kullanılacak olan küreselleşme ve piyasa ekonomisi terimlerinin tarihsel gelişimi ve çalışma unsurlarını ele alınacaktır. Ayrıca Türkmenistan ekonomisinin küreselleşme ölçüleri diğer ülkelerle kıyaslanacaktır.İkinci Bölümde: Türkmenistan Cumhuriyetine ait genel bilgiler verilecektir. Türkmenistan'ın sosyal ve ekonomik yapısı, başlıca ekonomik veriler (Tarihi Süreçte Türkmenistan'ın Devlet Anlayışı, İdari, Siyasi, Coğrafi ve Demografik Yapısı) aktarılacaktır. Ülkenin gelişim süreci XX yüzyılın başından ele alınmıştır. Bu süreç S.S.C.B. içindeki konumundan başlayarak, bağımsızlık ilanı ve bağımsızlık sonrası sosyo-ekonomik yapısını içermektedir. Devamında bağımsızlığından sonra gelişme yoluna girmiş olan Türkmenistan'ın piyasa ekonomisine girme çabaları, uygulanan politikalar ve siyasi yapılanmadan bahsedilecektir.Üçüncü bölümde: Uygulanan politikaların olumlu veya olumsuz sonuçları, ileride yararlı olabileceği düşünülen ve Türkmenistan ekonomisinde uygulanabilecek yapısal reformlar ve politikalardan bahsedilecektir. Üçüncü bölüm, tezin yapısı gereği son bölüm olduğundan Türkmenistan ekonomisinin son hali arz edilecektir. Türkmenbaşı'nın vefatından sonra ülkenin enerji piyasasındaki olumu değişiklikler ve küreselleşme çabalarından bahsedilecektir. Yeni cumhurbaşkanı Gurbangulı Berdimuhammedov'un siyasi ve ekonomik yapıdaki icraatlarına da değinilecektir.Sonuç kısmında da bu çalışmanın ulaştığı sonucu, değişik bakış açılarından değerlendirilecektir.Anahtar Sözcükler1. Küreselleşme2. Piyasa Ekonomisi3. Bağımsızlık4. Kalkınma5. Geçiş Ekonomisi
Özet (Çeviri)
This thesis is named ''Process of Turkmenistan Economy in passing to Market Economy: Socio-Economic Analysis'' it consists of three parts.First part is about: Explanation of working styles of the economical terms globalization and market economy, which are used very much in this thesis, are analyzed.In the second part: General information about Republic of Turkmenistan (Turkmenistan in Historical Process: State Opinion, Administrative, Political, Geographical and Demographical Characteristics). In this section Social and Economic characteristics of Turkmenistan, mainly economic data are provided. Development process of the Turkmenistan is analyzed from the beginning of the 20th century. This process includes socio-economic situation of the country starting from its place in U.S.S.R, during declaration of independence and after the independence.Struggles of developing Turkmenistan after taking its independence to enter to market economy, applied politics and political developments are discussed.In the third part: Positive or negative results of the politics that has been applied, the reforms and politics that are thought to be beneficial in the future and could be used in Turkmenistan economy are discussed.In conclusion part, socio-economic status of Turkmenistan is evaluated from different points of view.Key Words1. Globalization2. Market Economy3. Independence4. Development5. Translation Economy