Gelişmekte olan ülke kentlerinde küreselleşme sürecinin kent kimliğine etkisi-Ankara örneği
The effect of the globalization to the urban identity in cities of developing countries-the example of Ankara
- Tez No: 214753
- Danışmanlar: PROF.DR. KEMAL GÖRMEZ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 227
Özet
Günümüz dünyasını adlandıran küresellesme olgusu, her alanda oldugu gibi kentlerde de köklü bir dönüsümü beraberinde getirmis, kentler küresellesme dinamiklerinin yayılmasında önemli bir aktör ve merkez haline gelmistir. Çalısmada genel olarak, küresellesmenin etkisiyle birlikte fonksiyonları, anlamı ve mahiyeti degisen kentler üzerinde durulacaktır. Küresellesmenin siyasal, ekonomik, kültürel etkilerinin kentleri hangi boyutlarıyla etkiledigi/dönüstürdügü saptanmaya çalısılarak, bu boyutlar gelismekte olan ülke kentleri ile gelismis ülke kentlerinden farklılıkları çerçevesinde ele alınacaktır. Bu dogrultuda, gelismekte olan bir ülke kenti olan Ankara'da küresellesmenin kent kimligine etkisi, Ankara'nın farklı gelismislik özellikleri gösteren üç bölgesinde karsılastırmalı olarak yapılan uygulamalı arastırma düzeyinde incelenmistir. Bu amaçla ayrıca, konuyla ilgili çesitli yerli/yabancı literatürde yer alan görüslere yer verilecek ve küresellesme ve kent kapsamında konu tarihsel süreç içinde tartısılacaktır. Bu tartısma; küresellesmenin yasanan bir olgu oldugundan hareketle, kentler özelinde yasanan toplumsal, sosyo-kültürel, siyasi dönüsümlerinin kent kimligini dönüstürdügü varsayımına dayandırılacaktır.
Özet (Çeviri)
Globalization phenomenon that designates our world today, has brought about a deep-rooted conversion in the cities as in all areas. Thus, cities have become a significant actor and center in the deployment of the dynamics of globalization. In general, the study will dwell on cities whose function, meaning and character have changed with the impact of globalization. The various dimensions of the political, economical, cultural effects of globalization on cities will be determined in this study. These dimensions will be dealt with in terms of differences between cities of developing countries and cities of developed countries. In this respect, the effect of globalization on the urban identity of Ankara as a city in a developing country has been examined as an applied research comparing three regions which show different developmental characteristics. For this purpose, furthermore, opinions in domestic/foreign literature will also be presented, and the subject matter will be discussed in the historical continuum, within the context of globalization and city. This discussion starts off from the fact that globalization is a phenomenon and will be based upon the assumption that social, socio-cultural, political conversions transform the urban identity.