Türk kamu yönetiminde orta kademe yöneticilerin sorunları;hıfzıssıhha örnek olayı
The problem's of middle-rank administrators in Turkish public administration; hygene center case study
  1. Tez No: 214751
  2. Yazar: BİLGE ERDEM KALEMOĞLU
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ. ŞENOL DURGUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 253
Özet
Değişimin getirdiği bilim ve teknolojinin hızı, rekabette yönetici faktörünü ön plana çıkarmaktadır. Yönetici kademelerinden biri olarak karşımıza çıkan orta kademe yöneticilerin en önemli özelliği ara kademe olmasıdır. Üst kademe ile alt kademe arasında yer alan bu yönetim kademesi, örgütün yapısına göre en değişken özelliğe sahiptir. Örgüt yapısına göre, dikey ve yatay bir veya birkaç basamaktan oluşabilmektedir. Orta kademe yöneticiler, üst yönetim kademesine yakın oldukları konumda örgüt için stratejik kararlara katılırken, alt yönetim kademesine yakın oldukları konumda sadece teknik kararlardan sorumlu olabilirler. Konumları gereği insan ilişkileri, iletişim konularında örgüt açısından kilit noktadadır. Türk kamu yönetiminde yönetici kademesi olarak yer alan orta kademe yöneticiler, Türk kamu yönetiminde mevcut olan bütün sorunları yaşamaktadırlar. Ancak bu sorunlar görev, sorumluluk, yetki çıkmazı ve denetleme sistemindeki yanlışlarla birleştiğinde orta kademe yöneticiliği artık nitelikli personel tarafından istenilmeyen konum haline gelmiştir. Son bölümde orta kademe yöneticilere yönelik yapılan anket sonuçlarına göre, orta kademe yöneticileri bilimsel gelişmeleri takip eden ve çalışma hayatlarında uygulayan kişilerdir. Ancak yaşanan sorunlar önlerinde büyük engel olmuştur. Ankete katılan orta kademe yöneticilerin tamamı, yönetici eğitimini zorunlu bulmaktadır. Büyük çoğunluğu ise yönetici olmadan öncede, sonrada eğitim verilmesini doğru bulmaktadır. 238 Orta kademe yöneticiler, Türk kamu yönetiminin bir parçasıdır. Sorunların çözümünde bu kademeye yönelik çalışmaların yapılmaması, çözümün yetersiz kalmasına neden olmaktadır. Bundan dolayı var olan bütün insan kaynakları gibi orta kademe yöneticileri de doğru düzenlemelerle çok daha verimli bir kademe haline getirilebilecektir.
Özet (Çeviri)
Rapid transformation in science and technology has resulted in increase in the role and importance of administrators. In this context,the middle-rank administrators have became an intermediative rank between higher and lower ranks.Middle-rank administration has varying characteristics in different types of organization.There are vertical and horizantal types,and several diffrent ranks as well. In closer relations with higher-ranks, middle-rank administrators take part in the strategic decisions of the organizations.When they are closer to lower-ranks,they are only responsible for technical issues. Middle-rank administrators face all the problems existent in the Turkish public administration. Furthermore, problems in duty, responsibility, authority and inspection system turn middle-rank administrative positions into unwanted posts for qualified personel. The final section of this thesis puts forward the results of the survey applied to the middle-rank administrators in the Institute. According to the survey, middle-rank administrators follow up the scientific developments, and practice them in their daily works. All of them pre-service administrative training necessary; and most of them also deem in service training necessary as well. Middle-rank administrators is an important part of the Turkish public administration. It becomes more difficult to come up with solutions for 240 these issues as there is lack of special studies on middle-rank administrators. Studies on this subjects will provide these positions concerned with a more effective structure.