Görsel okumanın ortaöğretim öğrencilerinin fizik dersi başarılarına etkisinin araştırılması
The research of the effects that visual literacy has on the success of secondary schools students in physics
- Tez No: 214829
- Danışmanlar: PROF. DR. SELMA MOĞOL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Bölümü
- Bilim Dalı: Fizik Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 135
Özet
Bu araştırma, görsel okumanın ortaöğretim öğrencilerinin fizik dersindeki başarılarına etkisini araştırmak amacıyla yapılmıştır. Bunun için; görsel okumanın, örnek bir fizik konusunun öğrenilmesindeki etkililiği araştırılmış ve sonuçlar ortaya konularak çeşitli önerilerde bulunulmuştur.Araştırmanın örneklemini, 2006- 2007 eğitim- öğretim yılında Ankara-Çankaya İncesu Anadolu Lisesi 9/ A ve 9/ C sınıfında okuyan 46 öğrenci ile 10 Fen/ F ve 10 Fen/ G sınıfında okuyan 50 öğrenci olmak üzere toplam 96 öğrenci oluşturmaktadır. Bu sınıflar arasından deney ve kontrol grupları, kura çekilmek suretiyle yansız olarak belirlenmiştir. Araştırmada, `ön test- son test kontrol gruplu deneysel desen' kullanılmıştır. Deney gruplarında, görsel okuma ağırlıklı bir yöntem; kontrol gruplarında geleneksel yöntem uygulanmıştır.Araştırmanın alt problemlerini denemek amacıyla 9. sınıflarda iki, 10.sınıflarda iki olmak üzere toplam dört farklı ölçme aracı kullanılmıştır. Öğrencilere uygulanan test sonuçlarını değerlendirmek üzere SPSS 11.5 istatistik programı kullanılarak, bağımlı ve bağımsız gruplar için t-testleri yapılmıştır.Araştırma sonucunda öğrencilerin fizik dersi hareket ve optik konusundaki başarılarının arttırılmasında görsel okuma ağırlıklı yöntemin, geleneksel yöntemden daha başarılı olduğu sonucuna ulaşılmıştır.Anahtar Kelime: Görsel okuma, fizik eğitimi
Özet (Çeviri)
This research has been held in order to look into the effects of visual literacy in Secondary school. By this, the effectiveness of Visual literacy method on learning a sample subject of physics has been researched and some ideas have been proposed according to the results.Sampling of the research includes totally 96 students, 46 of them are 9th grade and 50 of them 10th grade students in Incesu Anadolu Lisesi in educational year 2006 - 2007. Experiment and control groups have been formed objectively by drawing. During the research pre-test and post-test controlled group experimental design has been used. While visual literacy method has been used in experimental groups, for control groups traditional method has been used.To examine the sub-topics of the research, totally four different means of evaluation, two of which are for 9th grades, two of which 10th grades, were held. To evaluate the test results, for independent groups and dependent groups `t? test were applied and SPSS 11.5 statistic program was used.In conclusion, the research showed that visual literacy turned out to be more successful than traditional method in improving the students success in Physics.Key Word : Visual literacy , physics education