Güvenlik bilimleri fakültesinde öğrenim gören yabancı öğrencilerin türkçe öğrenirken karşılaştıkları zorluklar
The difficulties in turkish learning process of foreign students of the faculty of security sciences
- Tez No: 214830
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. EROL BARIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Bölümü
- Bilim Dalı: Türk İktisat Tarihi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 127
Özet
Türkiye dışından Güvenlik Bilimleri Fakültesinde öğrenim görmek için gelen yabancı öğrencilerin Türk dilini öğrenirken karşılaştıkları zorlukları uygulamalara dayanarak belirlediğimiz bu çalışma, bu alanda yeni stratejilerin belirlenmesi ve dil öğreniminin sağlıklı yapılmasını amaçlamaktadır.Bu çalışma öğrencilerin dil durumlarını ortaya koyduktan sonra benzerlik ve farklılıklar dikkate alınarak materyallerin hazırlanması ve öğretim elemanlarının bu konuda bilgili ve hazırlıklı olması gerektiğini ortaya koymaktadır. Bu sebeple tezimizde yurt dışından ülkemize gelen bu öğrencilerin kendi ana dillerinden kaynaklanan farklılıkları ve Güvenlik Bilimleri Fakültesinde verilen eğitimin ne kadar modern bir dil eğitimi seviyesinde olduğu ortaya konulmaktadır. Aksi takdirde öğrencilerin kendi dillerinden yaptıkları olumsuz aktarımlarla Türkçeyi iyi öğrenememe durumlarıyla karşılaşılmaktayız.Bu tez yirmili yaşlardaki bu gençlerin değişik bir ortam ve farklı şartlara uyum sağlamalarındaki güçlüklerin de göz önüne alınması ve dil öğrenimindeki etkinliklerin de yaş durumları ve psikolojik durumlarına göre hazırlanması gerektiğini ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
By studying the problems the foreign student of The Faculty of Security Sciences have while learning Turkish in the practice, this thesis aims to help designing new strategies and making language teaching more functional.This thesis, by determining the students language learning level, exposes that teaching materials must be prepared by taking the differences and similarities into consideration and also emphasizes that the language teachers must be qualified and well-prepared. Therefore, in this thesis, we explore the differences and the effects of them to learning process between students? mother tongues since they are from many different countries and how modern and successful language teaching in the Faculty ofSecurity Sciences. Otherwise, it is frequently seen that students transfer some knowledge from their mother tongue and that affects their Turkish learning process negatively.This thesis stresses that while preparing language teaching activities for these students from different background and culture their ages and psychology must be taken into consideration.