Kaynaştırma eğitimi uygulanan ilköğretim ikinci kademede görev alan beden eğitimi öğretmenlerinin kaynaştırma eğitimi hakkındaki bilgi düzeylerinin ve sınıflarındaki engelli öğrencilre bakış açılarının değerlendirilmesi
The evalvation of inclusive secondaey school physical education teachers knowledge on inclusive education, their opinion about disabled students in their classrooms
  1. Tez No: 214831
  2. Yazar: EBRU NAİLE ERTUNÇ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SİBEL SUVEREN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Öğretmenliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 104
Özet
Kaynaştırma Eğitimi Uygulanan İlköğretim İkinci Kademede Görev Yapan Beden Eğitimi Öğretmenlerinin Kaynaştırma Eğitimi Hakkındaki Bilgi Düzeylerinin ve Sınıflarındaki Öğrencilere Bakış Açılarının DeğerlendirilmesiErtunç, Ebru NaileYüksek Lisans, Beden Eğitimi ve Spor Öğretmenliği Anabilim DalıTez Danışmanı: Yrd. Doç. Dr. Sibel SUVERENMart, 2008Bu araştırmanın amacı, kaynaştırma eğitiminin uygulandığı ilköğretim ikinci kademede görevli beden eğitimi öğretmenlerinin kaynaştırma eğitimi hakkındaki bilgi düzeylerinin ve sınıflarındaki öğrencilere bakış açılarının nasıl olduğunun ortaya konulmasıdır.Araştırma betimsel bir alan araştırmasıdır.Araştırmanın evrenini Adana ili Seyhan ilçesinde bulunan ilköğretim okullarında görevli beden eğitimi öğretmenleri oluşturmuştur.Araştırmanın örneklemini Seyhan ilçesindeki ilköğretim ikinci kademede görev yapan beden öğretmenleri içinden Random tekniği ile belirlenmiş 29 ilköğretim okulundaki 52 beden eğitimi öğretmeni oluşturmuştur.Verilerin toplanması için kaynaştırma uygulamasında yer alan 52 beden eğitimi öğretmeninin kaynaştırma uygulamaları ile ilgili olarak bilgilerini, bu uygulamalara karşı tutumlarını, sınıflarındaki engelli öğrencilere bakış açılarını araştırmayı amaçlayan anket formları geliştirilmiş ve uygulanmıştır.Bu araştırmada elde edilen veriler SPSS 13 (Statistical packet for the social sciences) programında değerlendirilmiştir. Aritmetik ortalama ve yüzde değerler kullanılmıştır. Araştırmada elde edilen verilerin değerlendirilmesinde tablolaştırma ve grafik kullanılmıştır.Araştırmada elde edilen bulguların sonucunda, anket uygulanan bireylerin kaynaştırma uygulamaları ile ilgili bilgilerinin yetersiz olduğu ancak sınıflarındaki öğrencilere bakış açılarının olumlu olduğu izlenimi belirgin olarak ortaya çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to introduce what the Physical Education Teachers? knowledge levels about ?ınclısıon education? and to evaluate their aspects to those students who are serving at the second part of the Primary Schools which providing ınclusıve education ( education of disable and non-disable children together in mainstreaming school).Research is a figurative area research.The pace of the research is formed by the teachers who are serving in Primary Schools in Seyhan-Adana.The examples of the research is formed by 52 Physical Education teachers from 29 schools, selected with random technic, who are serving at the second part of the Primary Schools in Seyhan?Adana.In order to get the datas, statistical study forms which are aiming of the ınclısion knowledge of the 52 teachers performing in ınclısion applications, their attitude about the applications and their aspects about the disabled students in their classes are improved and carried out.Datas got from that research have been evaluated in SPSS 13 Statistical packet for the social sciences. Mean and percentage are used. While evaluting the datas,charts and graffics are used.At the end of the research, it is carried out distinctly that the teachers knowledge on ınclısion education is lack but their aspects to those students in their classes are positive.