Çocuk eğitim evleri ve Ankara Çocuk ve Gençlik Kapali Ceza İnfaz Kurumunda kalmakta olan ergenlerin ahlaki yargi düzeylerinin incelenmesi
This analysis is focused on levels of the moral judgement of the adolescence that stay in juvenile boarstle and Juvenile and Adolesance Closed Criminal Execution in Ankara
- Tez No: 214834
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AYŞE B. AKSOY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Education and Training, Child Health and Diseases
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Gelişimi ve Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 131
Özet
Bu araştırma Çocuk Eğitim Evlerinde kalmakta olan ergenler ile Ankara Çocuk ve Gençlik Kapalı Ceza İnfaz Kurumunda kalmakta olan ergenlerin ahlaki yargı düzeylerinin incelenmesi amacıyla yapılmıştır.Araştırmanın örneklemini, Adalet Bakanlığı'na bağlı Ankara, Elazığ ve İzmir İllerinde bulunan Çocuk Eğitim Evlerinde kalan 45 ve Ankara Çocuk ve Gençlik Kapalı Ceza İnfaz Kurumda kalmakta olan 95 olmak üzere toplam 135 ergen oluşturmaktadır.Araştırmada, ergenlerin ahlaki yargı düzeylerini ölçmek için Değerlerin Belirlenmesi Testi (DIT) ve araştırmacı tarafından hazırlanan Kişisel Bilgi Formu kullanılmıştır.Araştırmada, Çocuk Eğitim Evleri ve Ankara Çocuk ve Gençlik Kapalı Ceza İnfaz Kurumunda kalmakta olan ergenlerin ahlaki evre puan sonuçlarına göre; evre 2 puanları, evre 3 Puanları, evre 5a puanları ve P düzeyi puanları arasında anlamlı farklılık görülmektedir (p0.05).Çocuk eğitim evlerinde kalan ergenlerin evre 5a ve P düzeyi puanlarının daha yüksek olduğu, Ankara Çocuk ve Gençlik Kapalı Ceza İnfaz Kurumunda kalan çocukların ise evre 2 ve evre 3 puanlarının daha yüksek olduğu görülmektedir. Bütün evreler dikkate alındığında Ankara Çocuk ve Gençlik Kapalı Ceza İnfaz Kurumunda kalan ergenlerin, alt ahlaki gelişim evrelerinde; Çocuk Eğitim Evinde kalan ergenlerin ise üst ahlaki gelişim evrelerinde daha yüksek puan aldıkları gözlenmektedir.Araştırmada, değişkenlerin ?yaş, kardeş sayısı, doğum sırası, ergenlerin öğrenim süresi, suç türü, kurumda kalma süresi ve ailede sabıkalı birey olma durumu? Çocuk Eğitim Evleri ve Ankara Çocuk ve Gençlik Kapalı Ceza İnfaz Kurumunda kalmakta olan ergenlerin ahlaki yargı düzeyi üzerinde anlamlı farklılık yaratmadığı gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
This analysis is focused on levels of the moral judgement of the adolescence that stay in juvenile boarstle and juvenile and adolesance closed criminal execution in Ankara .Sampling of the research is composed by totally 135 adolesance; of 45 stayed in the juvenile boarstle related to ministery of justice in Ankara, Elazıg and İzmir; and of 90 stayed in juvenile and adolesance closed criminal execution in Ankara.Defining Issues Test (DIT) to assess the levels of moral judgement of the adolescence and personal verse form that has been comprised by the analyst have been used for the analysis.According to the results of moral phases of the adolescence stayed in juvenile boarstle and juvenile and the adolescence closed criminal execution in Ankara ; a significative difference (p