Jules Verne'in ?Kaptan Grant'ın Çocukları? adlı romanının çocuk eğitimine katkıları
Contribution of the novel of Jules Verne ?The Children of Captain Grant? to the eduction of children
- Tez No: 214837
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MELEK ALPAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fransız Dili ve Edebiyatı, French Linguistics and Literature
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fransızca Öğretmenliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 76
Özet
Bu yüksek lisans tez çalışmasında ?Kaptan Grant'ın Çocukları?nın çocuk eğitimine olan katkıları incelenmeye çalışılmıştır.Bu çalışmada ilk olarak çocuk eğitiminde edebiyatın, kitapların yeri ve önemi ele alınmaya çalışıldı. Bir sonraki bölümde ünlü Fransız yazar Jules Verne'in serüven dolu yaşam öyküsü ele alınarak eserlerinin bazılarına kısaca değinildi. Sonra Jules Verne'in ünlü eseri ?Kaptan Grant'ın Çocukları? roman türünde kaleme alınmış olduğu için roman türü ile diğer edebi türler olan öykü ve masal karşılaştırmaları yapıldı.Daha sonra ?Kaptan Grant'ın Çocukları? romanının çocuk eğitimine kattığı olumlu unsurlardan bahsedilirken yardımseverlik, sorumluluk, konukseverlik, çalışkanlık, görgü kuralları, vatan sevgisi, aile sevgisi, Tanrı sevgisi, sabır, özeleştiri, soğukkanlılık, yaratıcılık, güven, işbirliği, kararlılık, cesaret, iyimserlik gibi niteliklerin öğrenimi üzerinde duruldu. Ardından eğitimi olumsuz yönde etkileyebilecek unsurlara geçildi. Romanda gözlemlenen hırs, memnuniyetsizlik, umutsuzluk, ırkçılık, küçümseme, acımasızlık, sorumsuzluk gibi duygulara değinildi.Son olarak Jules Verne , ?Kaptan Grant'ın Çocukları?adlı romanıyla çocuk eğitimini doğru yönlendiriyor mu?? başlığı altında ele alınan alt başlıklarla bu romanın çocukları eğiterek geliştirdiği sonucuna varıldı.
Özet (Çeviri)
This master thesis tries to explain the contribution of the novel of Jules Verne ?The Children of Captain Grant? to the education of children.The study firstly considers the place and importance of the literature and books for the child education. Consecutively, in the next chapter, legendary life of the French writer Jules Verne and some of his works are considered. Then, since Jules Verne wrote ?the Children of Captain Grant? as novel, novel is compared with other classes of literature like stories and tales.In the later parts, positive contributions of ?the Children of Captain Grant? to the education of children, like charity, responsibility, hospitality, hard-working, code of conducts, patriotism, love of family, love of God, patience, self-criticism, cool headedness, creativity, trust, cooperation, brave, optimism are considered in terms of how they are achieved. Then, other elements which can have negative effects on education are considered. The feelings in the novel like greed, displeasure, hopelessness, racism, humiliation, brutality, irresponsibility are considered.Finally, in the last chapter, it is asked whether ?Does Jules Verne direct children correctly with his novel `The Children of Captain Grant??? with some sub-headings, it is concluded that the novel develops children by educating them.