Erzurum'da çeyiz geleneği üzerine bir araştırma
Research about the trousseau traditions in Erzurum
- Tez No: 214853
- Danışmanlar: PROF. TEVHİDE ÖZBAĞI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: El Sanatları, Güzel Sanatlar, Halk Bilimi (Folklor), Crafts, Fine Arts, Folklore
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Geleneksel Türk El Sanatları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: El Sanatları Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 135
Özet
Araştırmada, kültürümüzün bir parçası olan çeyiz geleneğinde Erzurum örneği ele alınmış, çeyizlerde yer alan el sanatları ve hazır ürünler tespit edilerek, Erzurum iline ait çeyiz geleneğinin durumu incelenmiştir.Araştırmanın evrenini Erzurum il merkezinde tespit edilen ve çeyizlerinde yer alan el sanatları örnekleri ile araştırmanın evreninde bulunan 40 parça ürün örneklem olarak alınmış ve bu ürünlerin özellikleri hakkında bilgilere yer verilmiştir. Araştırma 5 bölümden ve 120 sayfadan oluşmaktadır.Birinci bölümde araştırmanın problemi ele alınmış, Türk kültüründe önemli bir yer tutan çeyiz geleneğinin, Erzurum ilinde ki durumunu belirlemek amaçlanmıştır.İkinci bölümde Erzurum ili ve çeyiz kültürüyle ilgili genel bilgilerle, araştırmada yararlanılan literatür kaynaklarının özetlerine yer verilmiştir.Üçüncü bölümde araştırmanın evreni ve örneklemi sayısal verilerle ifade edilmiştir. Verilerin toplanması ve analizi araştırmada izlenen süreç doğrultusunda ayrıntılı olarak açıklanmıştır.Bulgular ve yorum bölümünde, Erzurum'da çeyiz geleneği ve çeyizde bulunan ürünler; ürünün cinsi, ürünün boyutları, uygulanan teknik, kullanılan renkler, kompozisyon özellikleri tespit edilerek fotoğraflarıyla birlikte ayrıntılı olarak ele alınmış ve gözlem fişleri üzerinde gösterilmiştir.Beşinci bölümde araştırma sonucunda elde edilen veriler ve öneriler araştırmacı tarafından ortaya konulmuştur. Erzurum çeyizlerinde bulunan el sanatları ürünlerinin çoğunluğunu işleme, örgü, dokumaların oluşturduğu bunun yanı sıra hazır ürünlerden; yorgan, takı, sandık, mutfak eşyası, beyaz eşya, mobilya takımlarının bulunduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In Our Researching; We have taken Erzurum?s Examples for trousseau traditions that what is important piece of our culture. We have Fixed Handwork and ready products that what takes part in torusseaus and we examined trousseaus traditions condition that what belong to Erzurum.Researchs cosmos is what is fixed in Erzurum Nation and handmade examples that what takes part in their torusseaus and 40 piece product what is already have in cosmos .there are information about this products specials.Research has 5 parts and 120 pages.It was explained researchs problems in first part. Torusseaus tradition is very important and occupy important place in Turkish Culture. We aimed to appear its condition in Erzurum Nation.It was explained general information about the Erzurum and Torusseaus tradition in second part. There are information about the researchs sources and sources summarys too.It was explained researchs cosmos and examples with numerical data in third part.İt was explained detailled information how to collect data about research and how to analysis it by process direction.It was explained that; Torusseaus tradition and Torusseau products, Products type, products dimensions, practice technic, used colors, composition specials in commet and discovery part. It was fixed with photos and detailled information. It was showed on observation receipt.It was explained data and suggestions end of the research by the researcher at fifth part. There are many products that whichs of Erzurum?s Torusseau. Products are handwork products, knitting, weaving, ready products, quilt, suffix, chest, set of kitchen, set of furniture.