Anadolu güzel sanatlar liselerinde okuyan müzik bölümü öğrencilerinin güzel sanatlar liselerini seçmelerinde ailenin ve sosyal çevrenin etkileri effect of families and social environment on the students studying at the music department of anatolian highschool of fine arts, in opting for Anatolian Highschool of fine arts
- Tez No: 214855
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. ERDAL TUĞCULAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Müzik, Music
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Bölümü
- Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 49
Özet
Araştırmada, Anadolu Güzel Sanatlar Liselerinde okuyan müzik bölümü öğrencilerinin Güzel Sanatlar Liselerini seçmelerinde ailenin ve sosyal çevrenin etkileri belirlenmiştir.Araştırmanın evrenini, Ankara, Çankırı, Diyarbakır, İzmir ve Sinop Anadolu Güzel Sanatlar Liselerinde okuyan 325 öğrenci oluşturmaktadır. Araştırmanın örneklemini, Ankara, Çankırı, Diyarbakır, İzmir ve Sinop Anadolu Güzel Sanatlar Liselerinde 2006-2007 öğretim yılında okuyan 325 müzik bölümü öğrencisinden ulaşılabilen 179 kişi oluşturmaktadır. Bu araştırma kapsamında öğrenciler için anket formları kullanılmıştır. Anket formu ile elde edilen bilgiler frekans ve yüzde kullanılarak tablolaştırılmıştır.Araştırma sonucunda, müzik bölümü öğrencilerinin Anadolu Güzel Sanatlar Liselerini seçmelerinde daha çok kendi istekleri belirlenmiş, ailenin ve sosyal çevrenin, öğrencileri hangi yönde etkiledikleri saptanmıştır. Araştırmada, varılan sonuçlara dayalı olarak öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
In the investigation, it's been observed that , Anatolian Highschool of Fine Arts musical department students have opted for their highschool choices as determined by their families and social lives.325 students of Ankara, Çankırı, Diyarbakır, İzmir and Sinop Anatolian Highschool of Fine Arts have formed the basis for the inquiry. 179 students out of 325, Ankara, Çankırı, Diyarbakır, İzmir and Sinop Anatolian Highschool of Fine Arts 2006-2007 semester musical pupils are the samples of the inquiry. As of this investigation, poll forms have been employed.. Data from these forms have been tabulated as the frequency and percentages.It's been observed that musical department pupils have made their very own choices , rather than pursuing any other reasons, in opting for Anatolian Highschool of Fine Arts. It's been formulated as to how families and social environments of these poll-takers ( students ) have determined their final choices. Some suggestions have been presented according to the inquiry outcomes