Ankara el işi yorganları üzerine bir araştırma
A research on Ankara handwork quilts
  1. Tez No: 214856
  2. Yazar: NESRİN YARDIMCI
  3. Danışmanlar: PROF. TEVHİDE ÖZBAĞI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: El Sanatları, Crafts
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Bölümü
  12. Bilim Dalı: Geleneksel Türk El Sanatları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 236
Özet
Araştırmada, yorganlarla ilgili literatür taraması yapılarak, Ankara el işi yorganlarının yapımı, kullanılan araç-gereçleri, desen ve kompozisyon özellikleri değerlendirilmiştir.Araştırmanın evrenini Ankara el işi yorganları oluşturmaktadır. Araştırmanın evreninde bulunan yorganların 80 adedi örneklem olarak alınmış, desen çizimleri ve özellikleri hakkında bilgilere yer verilmiştir. Araştırma 5 bölüm ve 223 sayfadan oluşmaktadır.Birinci bölümde; araştırmanın problemi ele alınmıştır.Ankara el işi yorganlarının tanıtılması,yorganlarda kullanılan desenlerin ve malzemelerin tespit edilmesi amaçlanmıştır.İkinci bölümde; Ankara ili, Ankara'nın eski el sanatları, yorgancılığın tanımı ve tarihçesi, kullanılan araç ve gereçler ile yorgan yüzleri, yorganlarda kullanılan süsleme ve desenler detaylı olarak ele alınmıştır. Literatür özetlerinde araştırmaya kaynaklık eden kitap ve makaleler içerikleriyle açıklanmıştır.Üçüncü bölümde; araştırmanın evreni, örneklemi, verilerin toplanması ve analizi araştırmada izlenen süreç doğrultusunda ayrıntılı olarak açıklanmıştır.Bulgular ve yorum bölümünde yöreden elde edilen bilgilere yer verilmiştir. Ayrıca örneklem kapsamındaki yorganların fotoğrafları ve çizimleri tanıtıcı açıklamalarla birlikte verilmiş, elde edilen sonuçlar tablolarla ifade edilmiştir.Beşinci bölümde; araştırma sonucunda elde edilen veriler ve öneriler araştırmacı tarafından ortaya konulmuştur. Ankara'da yapılan yorganların çoğunluğunda dolgu maddesi olarak pamuk veya yün kullanılmış, kumaş olarak saten, ve yorganlık astar tercih edilmiş ve genellikle çocuk ya da çift kişilik yorgan olarak hazırlanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this research, manufacture of Ankara handwork quilts, used tools in such manufactures, patterns and composition features were evaluated through skimming the quilt literature.Ankara handwork quilts comprises the universe of the research. 80 quilts included in the universe of the research were selected by sampling, and pattern drawings and information about features thereof are given. The research consists of 5 parts and 223 pages.In the first part; problem of the research is taken into consideration. It is aimed at advertising the Ankara handwork quilts and determining patterns and materials used in such quilts.In the second part; Ankara province, ancient handcrafts of Ankara, definition and history of quilting, used materials and tools as well as counterpanes, ornaments and patterns used in quilts are discussed in detail. Books and articles referenced in literature abstracts are described with their contents.In the third part; universe and sampling of the research and data collection and analyzes are described in detail in parallel to the process followed in the research.Information obtained from the region are given in the findings and comment part. Also photographs and drawings of the quilts included in the scope of sampling are given together with informative notes and results are represented in tables.In the fifth part; data obtained as a result of the research and offers are stated by the researcher. For the quilts manufactured in Ankara, cotton or wool is used as the filling material, and satin is used as the fabric and quilt lining is preferred andthey are usually prepared as child or double quilt.