İlköğretim dördüncü sınıf öğrencilerinin empatik beceri düzeylerinin ana baba tutumları ve özsaygı ile ilişkisi
The relations of fourth grade students' empathic skill levels with parents' attitude and self-esteem
- Tez No: 214863
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ABİDE GÜNGÖR AYTAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Gelişimi ve Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 123
Özet
Bu araştırmada, ilköğretim 4. sınıf öğrencilerinin empatik beceri düzeyleri ile cinsiyet, doğuş sırası, anne-baba öğrenim düzeyi, ailenin gelir düzeyi, anne-baba tutumları ve özsaygı ilişkisi incelenmiştir.Araştırmanın örneklemini, 2006-2007 eğitim-öğretim yılında Ankara il merkezinde bulunan 3 resmi ilköğretim okulunun 4. sınıfında öğrenim gören 417 öğrenci oluşturmaktadır.Araştırmada Kişisel Bilgi Formu, Çocuklar İçin Empati Ölçeği (Bryant, 1982), Ana-Baba Tutum Ölçeği (Polat, 1986) ve Coopersmith Özsaygı Ölçeği (Coopersmith, 1967) kullanılmıştır.Toplanan veriler, SPSS paket programı kullanılarak analiz edilmiştir. Araştırmada t-Testi, tek yönlü varyans analizi (ANOVA)'nın parametrik olmayan karşılığı Kruskall-Wallis H Testi, Mann-Whitney U Testi ve Pearson Korelasyon Katsayısı tekniği kullanılmıştır.Araştırmanın sonucunda, kız öğrencilerin empatik beceri düzeylerinin, erkek öğrencilere göre daha yüksek olduğu görülmüştür. Doğuş sırası ile empati arasında anlamlı bir farklılık bulunamamıştır. Araştırmada annenin öğrenim durumuna göre empatik beceri puanı en düşük olan grup, annesi okur-yazar olmayan öğrencilerdir. Empatik beceri puanı en yüksek olan grup ise annesi yüksek okul ya da üniversite mezunu olan öğrencilerdir. Babanın öğrenim durumu ile empatik beceri puanları arasında ise anlamlı bir farklılık bulunamamıştır. Gelir düzeyine göre empatik beceri puanı en düşük olan grup, kendilerini alt gelir düzeyinde algılayan öğrencilerdir; Empatik beceri puanı en yüksek olan grup ise kendilerini orta gelir düzeyinde algılayan öğrencilerdir. Empati ile anne-baba tutumları arasındaki ilişkiler incelendiğinde, anlamlı ve negatif bir ilişki olduğu bulunmuştur. Empati ile özsaygı arasındaki ilişkiler incelendiğinde ise anlamlı ve pozitif bir ilişki olduğu bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
It is studied that the levels of empathic skill with sexuality, birth time, level of parents education, level of family income, parents attitudes and the relationship of self-respect of the fourth class in an elemantary education in this research.The model of the research is consist of 417 students that being educated in the fourth class of 3 official elemantary schools existed in the center of Ankara in the education year of 2006-2007.Personal Information Form, The Envanter of Empathy for Children (Bryant, 1982), The Envanter of Parental Attitude (Polat, 1986) and Coopersmith Envanter of Self-Esteem (Coopersmith, 1967) are used in the research.The gathered data are analysed by using SPSS packet program. The t-Test, Kruskall-Wallis H Test that the non-parametric reaction of one way analysis of variance (ANOVA), Mann-Whitney U Test and Pearson Correlation Coefficient Technique are used in the research.At the end of the research, it is seen that the girls empathic skills are higher than the boys A meaningful difference is not found between the birth time and empathy. The group which has the least point of empathy according to education of mothers are the students whose mothers are non-literate. The group which has the highest point of empathy are the students whose mothers are graduated from college or university. A meaningful difference is not found between the fathers education and the point of empathy. The group which has the least point of empathy according to income level are the students who perceive themselves as a member of lower income level; the group which has the highest point of empathy are the students who percieve themselves as a member of middle income level. When the relationship between the empathy and the parents attitudes is studied, it is found that there is a meaningful and negative relationship. When the relationship between the empathy and the self-respect is studied, it is found that there is a meaningful and positive relationship.