Vakıf üniversitelerinde akademik personelin performans değerlendirmelerinin eğitim kalitesine katkısı
The effect of performance appraisal of academic staff at private universities on the education quality
- Tez No: 214864
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET YEŞİLTAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 117
Özet
Bu araştırmanın amacı, vakıf üniversitelerinde akademik personele uygulanan performans değerlendirme sistemlerinin, bu üniversitelerdeki eğitimin kalitesine etkisini ortaya çıkarmaktır.Bu araştırmanın modeli, genel olarak bakıldığında ?betimleme?, veri kaynağı ve veri toplama aracı bakımından incelendiğinde ise ?survey? yöntemidir. Araştırmada birincil veri toplama aracı olarak anket çalışması uygulanmıştır. Ayrıca, literatürde yer alan performans değerlendirme sistemleri incelenerek elde edilen veriler birinci veri toplama aracı olan anketin geliştirilmesine yardımcı olmuştur.Bu araştırmanın kapsamı Türkiye'de Yüksek Öğretim Kurumu'na bağlı olarak faaliyette bulunan vakıf üniversiteleridir. Araştırmaya veri toplamak amacıyla hazırlanan anketler, söz konusu üniversitelere uygulanmıştır. Elde edilen verilerin analizinde yüzdesel frekans dağılımları tekniği kullanılmıştır.Araştırma bulgularına göre; akademik personelin performansının değerlendirilmesinde, ders verme başarısı, akademik yayın sayısı, bölüm ve üniversiteye yapılan hizmet ve öğrenci not ortalamaları kriterlerinin kullanıldığı belirlenmiştir. Bu kriterler derinlemesine incelendiğinde, akademik personelin ders vermedeki başarısı, öğrenci not ortalamaları ve akademik yayın sayısının performans değerleme kriteri olarak kullanılmasının eğitimin kalitesine etkisi olduğu ortaya çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to determine the effect of academic staff?s performance appraisal systems on the education quality.The model of the study is generally descriptive in nature. However, it also includes survey methodology in terms of data collection. A questionnaire is used to collect primary data. The questionnaire was developed on the basis of literature review.The scope of the research is private universities under the control of High Education Council. The questionnaire has been applied to academic staff in these universities. Data were analyzed using frequency method.According to research findings, the main performance appraisal factors were determined are teaching performance, the number of academic publications, the contribution to department and university, and students? average grades. The study concludes that the use of teaching performance, students? average grades and the number of academic publications as performance appraisal criteria has on the effect of education quality.