Örgütsel adaletin iş tatmini üzerine etkisi ve İstanbul ilindeki özel hastanelerde çalışan hemşirelere yönelik bir çalışma
Search about the influence of the organizational justice on job satisfaction and about the nurses working in the private hospitals in Istanbul
  1. Tez No: 214936
  2. Yazar: SELMA SÖYÜK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FATİH SEMERCİÖZ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 244
Özet
Yönetim literatüründe son yıllarda örgütsel adaletle ilgili çalısmalar genis yeralırken, saglık sektöründe örgütsel adalet konusunda yapılmıs bir arastırmayaülkemizde rastlanılamamıstır. Bu yüzden, bu tez çalısmasında hastanelerde örgütseladaletin is tatmini üzerindeki etkilerini ölçmek amaçlanmıstır.Bu dogrultuda tezin birinci bölümünde örgütsel adalet algısı kavramı,iliskili oldugu örgütsel sonuçlar ile örgütsel adalet teorileri ve modelleri; ikincibölümünde is tatmini kavramı, is tatmininin örgütsel ve bireysel sonuçları, örgütseladalet- is tatmini iliskisi ve hastanelerde is tatmini- örgütsel adaletin önemi üzerindedurulmustur. Son bölümde ise stanbul ilindeki özel hastanelerde görev yapan saglıkmemurları ve hemsireler üzerinde gerçeklestirilen arastırmanın sonuçlarına yerverilmistir. Arastırma sonuçlarına göre örgütsel adaletin is tatmini üzerinde etkilerioldugu ve is tatmini örgütsel adalet arasında pozitif yönde bir iliski oldugubulunmustur.
Özet (Çeviri)
Although you can find a lot of works about organizational justice donerecently in management literature, you can find nothing about organizational justicein health sector in our country. Therefore, in this thesis, it is aimed to measure theaffects of organizational justice on job satisfaction in the hospitals.In the first part of the thesis you can find information about the concept oforganizational justice perception, its relation with organizational results andorganizational justice theories and models; in the second part, the concept of jobsatisfaction, the organizational and individual results of job satisfaction, therelationship between the organizational justice and job satisfaction and theimportance of job satisfaction and organizational justice in hospitals are worked out.In the last part, the results of the research done on nurses and health employees inprivate hospitals in Istanbul are mentioned. According to the research results, it isseen that the organizational justice has positive effects on the job satisfaction.