Örgütsel adaletin iş tatmini üzerine etkisi ve İstanbul Küçükçekmece Belediyesin'de çalışanlara yönelik bir uygulama
Job satısfactıon and organızatıonal justıce on the effect of an applıcatıon for Istanbul Kuçukcekmece Munıcıpal employees
  1. Tez No: 426110
  2. Yazar: ALİ RIZA ALTUNEL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SALİH GÜNEY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, İşletme, Public Administration, Business Administration
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Aydın Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 138
Özet
Devlet memuriyetimin yaklaşık 15 yılı insan kaynakları yönetimi alanında yerel yönetimlerde müdür ve başkan yardımcısı olarak görev yapmakla geçti. Bu süre içinde çalışanların beklentileri ve isteklerinin birbirleri ile benzeştiği veya aynı olduğunu gözlemledim. Yerel Yönetim çalışanlarının muhatap oldukları yasa, yönetmelik, tüzük ve genelgeler aynı olduğu halde yöneticilerin siyasi, kültürel, ekonomik bakış açılarının farklı olduğunu ve çalışanlar üzerindeki etkilerinin birbirine benzeşmediğini müşahede ettim. Aynı zamanda çalışanlar üzerindeki yaptırım ve bunun etkilerinin de çok büyük farklılıklar arz ettiğini üzülerek, yer yer de hayretle takip ettim. Yer yer çalışanların da vatandaşlara davranışlarında çok öznel hareketler sergiledikleri, yasa, yönetmelik ve tüzükleri görmememezlikten geldikleri, farklı beklenti ve taleplerle vatandaşların karşısına çıktıklarını, vatandaşların talep ve şikâyetleri ile karşılaştıkça farkına varıyor ve doğrusu daha önce öğretmenlik ve eğitim yöneticiliği yaptığım için de anlamakta oldukça zorluk çekiyordum. Çalışanların işletmelerin başarısında ana unsuru oluşturdukları gerçeğinden hareketle yerel yönetimlerde yöneticilerin adalete dayalı bir yönetim anlayışı sergilemeleri durumunda çalışan memnuniyetinin iş doyumu üzerinde ne tür etkilerinin olacağı üzerine çalışma yapmak amaçlanmıştır. Yasa ve yönetmelikler sabit (değişmeyen) veriler iken değişen yönetici tutumlarının etkilerinin olumlu görülmeyen yansımaları araştırılmıştır. Bu hipotezle yola çıkarak 2004 ve sonrası uygulamaların örgütsel adalet ve iş doyumunun Küçükçekmece Belediyesin'deki sonuçlarını tespit etmek için 600 kişiye dağıtılan bu anketten 300 tanesi toplanmıştır. Çalışanların %50'si anket formlarını isteyerek doldurmuş ve çalışmaya katılmıştır. Diğer formların doldurulmamasının çalışanların izin, hastalık, kurum dışı iş yerlerinde çalışmaları ve eğitim düzeyleri gibi etkenlerden kaynaklandığı değerlendirilmiştir. Çalışmanın yaz mevsiminde yapılması bu değerlendirmemizi destekleyen varsayımdır. İşletme politikası ve süreçlerine ilişkin kararların adil bir şekilde belirlenmesi, iş yükünün, ücret ve diğer yardımların adilane dağıtılması ve yönetici ile çalışan arasındaki ilişkinin güvene dayanması iş doyumunu artırabilir.
Özet (Çeviri)
I have observed that employee expectations are either similiar or exactly the same, with a work experience of about 15 years at human resources department in local administrations as a head of office or deputy municipal. I have also witnessed that leaders' political, cultural, and economical aspects differ although regulations for local administration employees remain the same. Furthermore, I have gaped that a great number of differences come about on penalties and effects on employees. Moreover, citizen's complaints also make clear that employees sometimes display subjective behaviors, remain blind to regulations, and demand different expectations. However, employees are the key factor in corporate performance. ThereforeThe study, aims at revealing the effects on job satisfaction in case of management based on justice in local administrations. Also, the study focuses on management attitudes in a relatively constant environmental factors regarding legal framework. In order to find out results of organizational justice and job satisfaction in Küçükçekmece Municipality following 2004, 600 questionnaires were distributed to employees, of which 300 participated in the survey. (%50 respond rate is quite good because of absenteeism due to leave, sickness, and temporary duties)? Literacy level and summer period are also considerable factors. Findings of the study show that job satissfaction increases in case of the decision related to business policy and procedures is fairly determined, workload, wage and other benefits are fairly distributed, and relation between manager and employee is based on trust.