Psikiyatri kliniğine sevk edilme değişkenine göre erbaş ve erlerin algılanan sosyal destek kişilik özellikleri ve stresle başa çıkma stratejilerinin karşılaştırmalı olarak incelenmesi
A comparative study of perceived social support personality traits and coping strategies of soldiers as to their being sent to psychiatry clinics
- Tez No: 215009
- Danışmanlar: DOÇ. DR. PINAR ÜNSAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 86
Özet
Araştırmanın amacı; Türk Silahlı Kuvvetlerinde erbaş ve erlerin, psikiyatri kliniklerine sevk edilme durumlarına göre algıladıkları sosyal destek (aile), kişilik özellikleri (dışadönük ve nörotik) ve stresle başa çıkma stratejilerinin karşılaştırmalı olarak incelenmesidir. Araştırmada stresle başa çıkma stratejileri, algılanan sosyal destek ve kişilik özellikleri, erbaş ve erlerin psikiyatri kliniğine sevk edilme değişkenine göre farklılaşmakta mıdır? ve kişilik özellikleri, stresle başa çıkma stratejileri ve algılanan sosyal destek arasında ilişki var mıdır? sorularına yanıt aranmıştır. Verilerin bağımsız grup t testi ve Pearson korelasyon katsayıları hesaplanarak analiz edilmesinde SPSS istatistik programı kullanılmıştır. Araştırma sonucunda psikiyatri kliniğine sevk edilen erbaş ve erlerin sevk edilmeyen erbaş ve erlere göre; stresle başa çıkma stratejilerinden kendine güvensiz yaklaşımı daha fazla, kendine güvenli yaklaşım, iyimser yaklaşım ve sosyal destek arama yaklaşımlarını daha az kullandıkları, algıladıkları sosyal destek düzeylerinin daha düşük olduğu, nörotik kişilik özelliklerine daha fazla, dışadönük kişilik özelliklerine ise daha az sahip oldukları saptanmıştır. Dışadönük kişilik özelliğinin stresle başa çıkma stratejilerinden kendine güvensiz yaklaşım ve boyun eğici / çaresiz yaklaşım ile anlamlı ve negatif; kendine güvenli yaklaşım, iyimser yaklaşım ve sosyal destek arama yaklaşımı ile anlamlı ve pozitif korelasyona sahip olduğu görülmüştür. Nörotik kişilik özelliğinin ise stresle başa çıkma stratejilerinden kendine güvenli yaklaşım, iyimser yaklaşım ve sosyal destek arama yaklaşımları ile anlamlı ve negatif; kendine güvensiz yaklaşım ve boyun eğici / çaresiz yaklaşım ile anlamlı ve pozitif korelasyona sahip olduğu belirlenmiştir. Algılanan sosyal desteğin nörotik kişilik özellikleri ile istatistiksel olarak anlamlı ve negatif, dışadönük kişilik özellikleri ile anlamlı ve pozitif korelasyona sahip olduğu belirlenmiştir. Bunun yanı sıra algılanan sosyal desteğin kendine güvenli yaklaşım, iyimser yaklaşım ve sosyal destek arama yaklaşımı ile anlamlı ve pozitif; kendine güvensiz yaklaşım ve boyun eğici / çaresiz yaklaşım ile anlamlı ve negatif korelasyona sahip olduğu saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is, as to their being sent to psychiatry clinics, to investigate the perceived social support (family), personality traits (extroversion and neuroticism) and coping strategies of soldiers in Turkish Armed Forces. In this research that two questions are attempted to answer: Do the coping strategies, perceived social support and personality traits change as to soldiers being sent to psychiatry clinics?, Is there any correlation between coping strategies, perceived social support and personality traits?. SPSS has been used to analize data by using independent samples t test and computing Pearson correlation coefficients. It is determined that, the soldiers who have been sent psychiatry clinics; use more having no self-confidence approach but less self-confidence approach, optimistic approach and looking for social support approach coping strategies; perceive less social support; have more neurotic and less extrovert personality traits in comparison to soldiers who have not been sent. It is found that extrovert personality trait has negative correlations with submissive approach and having no self-confidence approach, and also has positive correlations with having self-confidence approach, optimistic approach and looking for social support approach coping strategies. It is also exposed that neurotic personality trait has negative correlations with having self-confidence approach, optimistic approach and looking for social support approach; and also has positive correlations with having no-self confidence approach and submissive approach coping strategies. It is established that perceived social support correlates with neurotic personality traits negatively and also extrovert personality traits positively. Moreover that perceived social support has positive correlations with having self-confidence approach, optimistic approach and looking for social support approach and negative correlations with submissive approach and having no self-confidence approach coping strategies .