Obsesif kompulsif bozuklukta içgörünün semptom şiddeti ve agresyonla ilişkisi
- Tez No: 48184
- Danışmanlar: DOÇ.DR. RAŞİT TÜKEL
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Psikiyatri, Psychiatry
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Sayfa Sayısı: 58
Özet
ÖZETMayıs 1995-Nisan 1996 tarihleri arasında İstanbul Tıp Fakültesi Psikiyatri Anabilim Dalı'nda yapılan bu çalışmada, SCID-I obsesif kompulsif bozukluk tanı kriterlerini dolduran 42 hastada sosyodemografik özellikler, tabloya eşlik eden başka psikiyatrik bozukluklar, kişilik bozuklukları, semptom içeriği ve şiddeti, agresyon, yargı ve dürtü kontrolünün içgörü ile ilişkisi araştırıldı. Yan yapılandırılmış görüşme çizelgesi, Hamilton Anksiyete ve Hamilton Depresyon Değerlendirme Ölçekleri, Durumluk ve Sürekli Kaygı Ölçeği, SCID-I ve SCID-II, TAT, Yale-Brown Obsesyon Kompulsiyon Ölçeği (YBOKÖ), Bellak'm yargı ve dürtü kontrolü ölçeklerinden elde edilen nitel verilerin istatistiksel değerlendirmesinde ki-kare, nicel verilerin değerlendirmesinde ise t testi kullanıldı. İçgörü derecesi ile obsesyon altpuanı, kompulsiyon altpuanı, obsesif kompulsif toplam puanlan arasındaki korelasyonları belirlemek üzere Spearman korelasyon testi uygulandı. Ayrıca, içgörü derecesinin bağımlı değişken, obsesif kompulsif semptom şiddeti ve agresyon düzeyinin yordayıcı değişken olarak alındığı aşamalı regresyon analizi uygulandı. Sosyodemografik özellikler, eşlik eden psikiyatrik bozukluklar, anksiyete ve depresyon düzeyi, kişilik bozuklukları iki grup arasmda farklılık göstermedi. Cinsel obsesyonların atipik grupta daha sık görülmesi dışmda, semptom içeriği yönünden iki grup farklı değildi. Obsesyon ve kompulsiyon altpuanları, obsesif kompulsif toplam puanlar atipik grupta yüksek bulundu. YBOKÖ'de obsesif düşüncelerle geçen zaman, obsesif düşüncelerden etkilenme, obsesyonlardan duyulan rahatsızlık, kompulsiyonsuz geçen zaman, kompulsiyonlan kontrol etme derecesi, patolojik kuşku, hastalığın şiddeti maddelerinde atipik gruptaki hastalar, hastalığın daha şiddetli olduğunu gösterir biçimde yüksek puanlar aldı. TAT'da da atipik grupta dominans ve içe yönelik agresyon düzeyi daha yüksekti. Tipik ve atipik gruplar arasındaki en önemli fark hastalığın şiddetindeydi ve bu içgörü derecesiyle anlamlı bir korelasyon gösteriyordu. Obsesif kompulsif semptom şiddeti içgörü derecesinin en büyük yordayıcısıydı. Bu bulgular ilgili yazın bağlamında tartışıldı ve obsesif kompulsif bozukluğun atipik formunun, tipik formundan daha şiddetli bir biçimi olduğu düşünüldü. 51
Özet (Çeviri)
SUMMARY In this study, conducted between May, 1995 and April, 1996 in the Department Of Psychiatry, Istanbul University Istanbul School of Medicine, 42 cases with obsessive- compulsive disorder (OCD) fulfilling SCED-I diagnostic criteria were studied to investigate the relations between insight and a series of variables; including sociodemographic characteristics, accompanying psychiatric and personality disorders, symptom content and severity, and ego functions of judgment and impulse control. Statistical evaluation of data was made by applying yl test for qualitative and t test for quantitative items from the semi-structured sociodemographic form, Hamilton Scales for Anxiety and Depression, State-Trait Anxiety Inventory, SCID-I and -II, TAT, Yale-Brown Obsession-Compulsion Scale (YBOCS), and Bellak's judgment and impulse control scales. Spearman correlation test was employed for determining the correlations between the degree of insight and obsession subscore, compulsion subscore and obsession-compulsion score. A stepwise discriminant analysis was also performed in which the degree of insight was dependent variable and symptom intensity and aggression level were discriminating variables. The two groups were not different in terms of sociodemographic characteristics, anxiety and depression levels, and accompanying psychiatric or personality disorders. Symptom contents were also not different except an increased frequency of sexual obsessions in the atypical, or impaired insight, group. This group scored higher in obsession and compulsion subscales and obsession-compulsion totals. Atypical OCD cases scored higher in several items of YBOCS, including time spent on obsessions, interference from obsessions, distress of obsessions, time without compulsions (item 6b), control over compulsions, pathological doubt, disease severity; indicating a more severe course altogether. Dominance and internally-oriented aggression scores were also higher in this group. The most important difference between the two groups lied in the degree of disease severity, which was significantly correlated with the level of impairment in insight. Obsessive-compulsive symptom severity was the most powerful factor in discriminating those with intact insight from others. These findings were discussed in their relation with current literature and it was concluded that the atypical form of OCD is a more severe variant of the same disorder. 52