The effects of electronic banking system on the financial performance of banks in Somalia (Salaam Somali Bank)
Elektronik bankacılık sisteminin Somali'deki bankaların finansal performansına etkileri (Salaam Somali Bank)
  1. Tez No: 937266
  2. Yazar: HAWO ABDI GEDI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. LOKMAN KANTAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Gelişim Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ekonomi Finans Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 93
Özet
E-bankacılık olarak da bilinen elektronik bankacılık, banka müşterilerine çok çeşitli katma değerli ürün ve hizmetler sunmak için elektronik ve telekomünikasyon ağlarının kullanılmasını ifade eder. Bu, e-ticaretin bankacılık ve finansal hizmetler sektörüne entegrasyonunun bir sonucudur. Somali'deki elektronik bankacılık sisteminin küresel standartların gerisinde kalması, ülkede elektronik bankacılığın geç devreye girmesine neden oluyor. Bu çalışmanın amacı elektronik ödemeler, mobil bankacılık, çevrimiçi bankacılık ve finansal performansın etkilerini incelemektir. Bu çalışmada 133 katılımcıyla anket yöntemi kullanılmıştır. Ankete katılanlar Somali'deki insanlardan oluşan bir koleksiyon. Çalışmada elde edilen veriler IBM SPSS İstatistik analiz aracı V25.0 kullanılarak işlenmiştir. Bu çalışmada anketlerle nicel veri toplama yöntemleri kullanılmıştır. Elektronik bankacılık sistemleri, Salaam Somali Bank'ın ve Somali'deki daha geniş bankacılık sektörünün mali manzarasını önemli ölçüde dönüştürdü. Bu çalışma, elektronik bankacılığın yalnızca bankacılık işlemlerinin verimliliğini artırmakla kalmayıp, aynı zamanda daha erişilebilir ve daha hızlı hizmetler yoluyla müşteri memnuniyetini de artırdığını ortaya koymuştur. Çalışma aynı zamanda siber güvenlik tehditleri ve sürekli teknolojik yükseltme ihtiyacı gibi zorlukları da kabul ediyor. Ancak bu çalışmanın gizlilik nedenlerinden dolayı bazı detaylı verilerin elde edilmesinde sınırlamaları vardır ve bu da veri toplamayı çok zorlaştırmıştır; çünkü ticari bankaların çoğu, rakiplerin bilgileri kendi çıkarları için kullanabileceği korkusuyla gerekli olan kritik bilgileri sağlayamamışlardır.
Özet (Çeviri)
Electronic banking, also known as e-banking, refers to the use of electronic and telecommunication networks to provide a wide range of value-added products and services to bank customers. It is a result of integrating e-commerce in the banking and financial services sector. The electronic banking system in Somalia lags behind global standards, resulting in a delayed introduction of electronic banking in the country. This study examined the effects of electronic payments, mobile banking, online banking, and financial performance. This study used a survey method with 133 respondents. The respondents are collected from people in Somalia. The data obtained in the study were processed using the IBM SPSS Statistics analysis tool V25.0. Quantitative methods of data collection were used in this study with questionnaires. Electronic banking systems have significantly transformed the financial landscape of Salaam Somali Bank and the broader banking sector in Somalia. This study has established that electronic banking has not only enhanced the efficiency of banking operations but has also improved customer satisfaction through more accessible and faster services. The study also acknowledges challenges such as cyber security threats and the need for continuous technological upgrades. However, this study has limitations in getting some detailed data because of confidentiality reasons which made the data collection very difficult since most of the commercial banks could not provide the critical information that was required because of fear that competitors could use the information for their gains.