Sosyal sorumluluk ile örgütsel vatandaşlık davranışları ve örgütsel özdeşleşme arasındaki ilişkiye yönelik bir araştırma
The research on the impact of social responsibility on organizational citizenship behaviour and organizational identification
  1. Tez No: 215166
  2. Yazar: LALE MUSTAFAYEVA
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. HAYRETTİN ÖZLER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dumlupınar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 139
Özet
Günümüzde isletmelerin akıl almaz boyutlara ulasan degisime kayıtsız kalmaları neredeyse imkansızdır. Giderek artan degisim, her alanı oldugu gibi sosyal alanları da derinden etkilemektedir. Sosyal degisim, toplumun beklentilerini yönlendirmektedir. Bir yandan global sorunların artması öte yandan isletmelerin artan ekonomik ve siyasi gücü, toplumun isletmelerden de beklentilerini degistirmistir. Toplum, isletmeleri artık sadece ürün ve hizmet üreten müesseseler olarak degil, aynı zamanda birer kurumsal yurttas olarak da algıladıgı için isletmelerin de toplumsal sorunlara müdahale etmelerini talep etmektedir. Bu baglamda, isletmelerin sosyal sorumluluk bilinci, bu beklentileri karsıladıgı ve rekabet üstünlügünü teskil ettigi için oldukça büyük önem arz etmektedir. Ayrıca isletmelerin sosyal sorumluluk bilinci çalısanların performansını etkileme özelligine sahiptir. Bu tezin amacı sosyal sorumlulugun is tanımında yer alan davranısların yanı sıra is tanımlarında yer almayan ama isletme basarısı açısından oldukça önemli ekstra davranıslara yol açıp açmadıgını, çalısanların isletmeleriyle özdeslesmelerine katkıda bulunup bulunmadıgını saptamaktır. Tez üç bölümden olusmaktadır. lk bölümde sosyal sorumluluk, ikinci bölümde ise örgütsel vatandaslık davranısı ve örgütsel özdeslesmenin kavramsal analizi ile bu degiskenler arasındaki etkilesim üzerine teorik bulgular yer almaktadır. Son bölümde ise sosyal sorumlulugun örgütsel özdeslesme ve örgütsel vatandaslık davranısına etkisi üzerine ampirik bir arastırmaya yer verilmistir.
Özet (Çeviri)
It is quite impossible for the firms to resist to the changes in every field of life including social dimensions. Social changes manipulate the expectations of the society. Increasing global problems as well as increasing economic and political power of the firms tends to change the expectations of the society. The society would like to see firms as institutions not only producing goods and services but also producing policies towards solving social problems of the society as corporate citizens. In this context, social responsibility consciousness is important as it meet the expectations and enhance the competitive advantage of the firm. The social responsibility consciousness of the firm also has the capacity to influence the performance of the employees. This dissertation aims at analysing whether social responsibility consciousness result in extra role behaviours of the employees (roles unplanned in job analyses) and organisational identification. This study consists of three parts: In the first part the dissertation the concept of social responsibility has been defined. In the second part the conceptual analysis, organisational citizenship behaviour and organizational identification, and also theoretical findings on the relationship between these values have been critically examined. At the last chapter, the results of empirical research on the impact of social responsibility on organizational identification and organizational citizenship behaviour have been analysed and findings were evaluated to reach the conclusions.