A kaleidoscope of Harold Pinter's plays
  1. Tez No: 21521
  2. Yazar: GÜL KURTULUŞ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HAMİT ÇALIŞKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İngiliz Dili ve Edebiyatı, English Language and Literature
  7. Yıl: 1992
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 75
Özet
Edebiyat eleştirmenleri Pinter' in oyunlarını incelerken çok farklı bakış açılarından yaklaşımlar sergilemişlerdir. Bu farklılık yazarın kendi üretkenliği sonucunda ortaya çıkmıştır. Tiyatro alanında daima yenilikler hedefleyen ve bu amaca başarıyla ulaşan Pinter, çağdaş İngiliz tiyatrosunun çeşitliliğini en güzel örnekleyen yazarlardan biridir. Yazar eserlerinde farklı kişisel tarzıyla karşımıza çıkar. Bu araştırmada Harold Pinter' in yaratıcılığının en iyi şekilde sergilendiği oyunları seçilmeye çalışılmıştır. Araştırma, yazarın sekiz oyunu üzerinde yoğunlaşarak onun 1960larda seyircide şaşkınlık yaratan, ancak günümüzde beğeni toplayan oyun yazma tekniğindeki gelişim ve değişimi göstermeyi amaçlamaktadır. iv
Özet (Çeviri)
Abstract A Kaleidoscope of Harold Pinter's Plays Gül Kurtuluş M. A. In English Literature Advisor: Asst. Prof. Dr. Hamit Çalışkan September, 1992 Critics have tried to approach Pinter's plays from a variety of changing perspectives, which emerge as a result of the playwright's inventiveness. Pinter who aims at and achieves perhaps the most original innovations in dramatic form best exemplifies the range and diversity of the contemporary English drama. In consequence, he has created a distinctive personal style. Any attempt to make an exhaustive study of Harold Pinter at this stage would be futile; selection was inevitable. This dissertation will concentrate on eight plays by the playwright under discussion to demonstrate the refinement and development of his technique which was unprecedented and therefore shocked everybody in 1960s but is highly appreciated now. Ill