İlköğretim okullarında fen bilgisi dersini yürüten öğretmenlerin fen bilgisi dersi öğretim sürecinde yaşadıkları sorunlar (Nevşehir ili örneği)
The problems that have tha teachers of science education during the lecture of science education in the primary schools (The example of Nevşehir city)
  1. Tez No: 215265
  2. Yazar: ZEHRA DEDE
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ERDOĞAN ŞAMA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İlköğretim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sınıf Öğretmenliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 146
Özet
Bu araştırma, ilköğretim okullarında fen bilgisi dersini yürüten öğretmenlerinfen bilgisi öğretim sürecine ilişkin yaşadıkları sorunların güçlük düzeylerinin bazıdeğişkenlere (branş, cinsiyet, mesleki kıdem, eğitim durumu) göre karşılaştırılıportaya koyulmasını belirlemek amacıyla yapılmış betimsel bir çalışmadır.Araştırmanın çalışma evrenini, Nevşehir iline bağlı ilköğretim okullarındagörev yapmakta olan öğretmenler oluşturmaktadır. Çalışma evrenini temsil etmeküzere, Nevşehir il merkezi, ilçe merkezleri, kasaba ve köylerinden randomyöntemiyle seçilen ilköğretim okullarındaki fen bilgisi dersini yürüten öğretmenlerörneklem olarak belirlenmiştir. Seçilen bu okulların ilköğretim birinci kademe 4 ve5.sınıflarını okutmakta olan sınıf öğretmenleri ile ilköğretim ikinci kademe fenbilgisi derslerini yürüten fen bilgisi öğretmenlerine ulaşılmıştır. Her iki branştan daseksener öğretmene araştırmacının hazırladığı anket uygulanmıştır.Elde edilen verilerin değerlendirilmesinde yüzde, frekans, T-Testi, ANOVA,Kruskal Wallis Testi, Tukey Testi, Mann Witney U Testi kullanılmıştır. Ayrıca budeğerlendirmeleri elde etmek için SPSS (Statistical Packet for The Social Sciences)bilgisayar programından yararlanılmıştır.Öğretmenlerin, fen bilgisi öğretimi ile ilgili yaşadıkları sorunların güçlükdüzeyleri branşa göre sınıf öğretmenlerinin aleyhine anlamlı bir farklılık gösterdiğisöylenebilirken;. öğretmenlerin cinsiyet, mesleki kıdem ve eğitim durumlarına göreanlamlı bir farklılık göstermediği söylenebilir.Öğretmenlerin, fen bilgisi dersi öğretim süreci ile ilgili yaşadıkları sorunlarıngüçlük düzeyleri mesleki kıdemleri bakımından 0- 4 yıl olan öğretmenlerin aleyhineanlamlı bir farklılık gösterdiği söylenebilirken; öğretmenlerin branş, cinsiyet veeğitim durumlarına göre anlamlı bir farklılık göstermediği söylenebilir.iiÖğretmenlerin, fen bilgisi dersinde ölçme ve değerlendirme ile ilgiliyaşadıkları sorunların güçlük düzeyleri branşa göre sınıf öğretmenleri açısından,mesleki kıdeme göre de kıdemi 0- 4 yıl olan öğretmenlerin aleyhine anlamlı birfarklılık gösterdiği söylenebilirken; öğretmenlerin cinsiyet ve eğitim durumlarınagöre anlamlı bir farklılık göstermediği söylenebilir.
Özet (Çeviri)
T h i s research is a describtional study which has been done to consideracording to some of the variations; (as branch, sex, profeciency senority, educationdegree )of the difficulty levels of the problems of teachers who teach science atprimary schools during the teaching process and to determine about bringing up themanner.The teachers who work at the primary schools in Nevşehir, constitute the studyuniverse of research. In order to represent the universe, the teachers teaching scienceat primary schools in the Nevşehir city centre, town centres, and villages have beenchosen randomly and have been determined as sample group. The teachers teachingthe 4th and the 5th classes in the first grade and the teachers teaching science at thesecond grade at the primary schools which have been reached. The questionnaireprepeared by the researcher has been applied to eighty teachers from both grades.P e rcentage, frequency, T-test, ANOVA, Kruskal Wallis Test, Tukey Test,Mann Witney U Test have been used to evaluate the collected. Also the computerprogramme SPSS (Statistical Packet for The Social Sciences) was used to get theseevaluations .It could be said that the difficulty levels of the problems about teaching scienceshow remarkable variations acording to branches against the first grade teachers, onthe other hand it doesn?t show that any remarkable variations acording to teachers?sexes, profeciency senorities, and education.A lthough it could be said that the difficulty levels of the problems about theteaching process show remarkable variations against the teachers who work in their0-4 teaching years, it doesn?t show that any remarkable variations acording toteachers? branches, sexes, and education degree.ivE v enthough it could be said that the difficulty levels of problems at theexamination and evaluation of science lessons show remarkable variations acordingto their branches against the teachers at the first grade, and acording to theirprofeciency senority against the teachers who work in their 0-4 teaching years, itdoesn?t show any remarkable variations acording to teachers?sexes, and educationdegree.