Otistik çocuklara temel çıkarma işleminin kazandırılması, sürekliliği ve genellenebilirliğinde,uyarlanmış basamaklandırılmış öğretim yöntemine göre hazırlanan öğretim materyalinin etkisi
Determine the effectiveness of the insructional materials that were designed according to adaptive stewise insruction upon acquisition, maintenance and generalization of basic subtraction skills in autistic children
- Tez No: 215274
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ATİLLA TAZEBAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Zihin Engellilerin Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Zihin Engelliler Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 123
Özet
Bu araştırmanın amacı, otistik öğrencilere, temel çıkarma becerilerininkazandırılması, sürekliliği ve genellenebilirliliğinde ?UyarlanmışBasamaklandırılmış Öğretime Göre Hazırlanan Öğretim Materyalinin? etkisinibelirlemektir.Araştırmanın deseni, tek denekli deneysel desenlerden, denekler arası çokluyoklama modelidir.Araştırmanın deneklerini 2005-2006 öğretim yılında Ankara Kütükçü Alibeyilköğretim okulu otistik Çocuklar Eğitim Merkezi'ne devam eden bir, Özel BeyazÖzel Eğitim ilköğretim okulu'na devam eden iki öğrenci oluşturmaktır.Bu öğrencilertemel çıkarma becerisini bağımsız gerçekleştirmeyen ve bu becerinin hazırlıkdavranışlarına sahip olan öğrencilerdir.Araştırma verilerinin toplanabilmesi için, öğrencilerin temel çıkarmabecerisindeki gereksinimlerini ve öğretim sonu düzeylerini belirlemek için ?TemelÇıkarma Gereksinim Belirleme Ölçü Aracı? geliştirilmiştir ve temel çıkarmaöğretimi öncesinde ve sonrasında üçer kez uygulanmıştır.Araştırma verileri grafiklerle gösterilmiş ve grafikler niteliksel olarakyorumlanmıştır.Araştırma bulguları otistik öğrencilere temel çıkarma becerisinin öğretiminde?Uyarlanmış Basamaklandırılmış Öğretime Göre Hazırlanan Öğretim Materyali? ninetkili olduğunu, bu etkinin farklı ortamlarda ve öğretimden 20 gün sonrada devamettiğini göstermektedir.ii?Uyarlanmış Basamaklandırılmış Öğretime Göre Hazırlanan ÇıkarmaÖğretim Materyaliyle? yapılan öğretimin temel çıkarmanın sürdürülmesi vegenellenmesine yol açtığı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study was to determine the effectiveness of theinstructional materials that were designed according to adaptive stepwise instructionupon acquisition, maintenance and generalization of basic subtraction skills inautistic students.The design of the study was multiple inspection model among single sampledesigns.The samples of the research were constituted by one students attending toKütükçü Alibey and two students attending to Private Beyaz Special educationprimary school in 2005-2006 education year. These students were unable to carry outbasic subtraction process independently and do not have the pre requisite behaviorsnecessary for this skill.A ?Basic Subtraction Skills Criterion Reference Test? was developed tocollect the research data and determine the performance levels of the students? basicsubtraction skills. This test was used three times before and after the teaching ofskills.The data obtained were qualitatively evaluated in graphs.Result of the study indicated that the instruction with ?instructional materialsdesigned according to adaptive stepwise approach? was effective upon the autisticstudents and this effect was observed to prevail in different media twenty days afterthe instruction.