Bilgisayar destekli sorgulayıcı-araştırma (inquiry) yönteminin öğrencilerin kimyasal reaksiyonlar konusundaki kavramsal değişimlerine etkisi
The effects of technology integrated inquiry-based instruction students' conceptual change toward chemistry course about chemical reactions
  1. Tez No: 219651
  2. Yazar: SERAP KÜÇÜKER
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AKİF ŞENELT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Kimya, Education and Training, Chemistry
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kimya Öğretmenliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 291
Özet
Bu çalışmanın amacı, lise 2. sınıf öğrencilerinin kimyasal reaksiyonlar konusundaki, kavramsal değişimlerine ve kimya dersine olan tutumlarına bilgisayar destekli sorgulayıcı ? araştırma (inquiry) yönteminin etkisini geleneksel öğretim yöntemi ile karşılaştırarak incelemektir.Bu çalışma, 2007-2008 öğretim yılında Ankara Gazi Üniversitesi Vakfı Özel Okulları' nın özel lise kısmında aynı öğretmen tarafından öğretim verilen iki farklı lise 2. sınıf şubesinden 39 öğrenci ile yapılmıştır. Bu şubelerden biri kontrol grubu, diğeri ise deneysel grup olarak ayrılmış ve gruplar için öğretim yöntemi rasgele belirlenmiştir. Her iki gruba da ön testler uygulandıktan sonra deneysel gruba 5 hafta süreyle bilgisayar destekli sorgulayıcı ? araştırma (inquiry) yöntemine göre öğretim verilirken kontrol grubuna ise geleneksel yöntemle öğretim verilmiştir.Öğrencilere Bilimsel İşlem Beceri Testi ve Mantıksal Düşünme Testi sadece ön test olarak uygulanırken, Kavram Testi ve Kimya Dersi Tutum Ölçeği ön test ve son test olarak uygulanmıştır. Testlerden elde edilen verilerin değerlendirilmesinde ANCOVA analizi kullanılmıştır.Çalışma sonucunda, bilgisayar destekli sorgulayıcı ? araştırma (inquiry) yönteminin öğrencilerin kavramsal değişim ve kimya dersine olan tutumlarına anlamlı bir katkı sağladığı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study was to explore effects of technology integrated inquiry-based instruction training on high school (tenth grade) students? conceptual change and attitude toward chemistry course about chemical reactions by comparing with traditional method.This study was administered the total 39 high school students (tenth grade) consisted of two different section students enrolled in Ankara the Foundation of Gazi University Private School by same teacher in the education year of 2007-2008. One of the sections was identified as control group and the other as experimental group and this identification was made randomly. After applying pretests to both groups the technology integrated inquiry-based instructions were given to experimental group while traditional instruction methods were used in control group during five weeks.While Scientific Process Skill Test and Logical Thinking Test were applied to the students only pre-test, Concept Test and Attitude Scale toward chemistry course were applied to the students as both pre-test and post-test. In analyzing the result of data obtained ANCOVA was used.The findings of this study indicated that technology integrated inquiry-based instruction method contributed meaningfully to students? conceptual changes and attitude toward chemistry course.