İlköğretim II. kademe sosyal bilgiler öğretmenlerinin çoklu zekâ kuramı hakkındaki görüşleri
The views ofthe teachers of the primary education second grade social on multiple intelligence theory
- Tez No: 215314
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. KÜRŞAT GÖKKAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İlköğretim Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 141
Özet
Bu araştırmanın amacı; insan zekâsının tek boyutlu olmadığını her insandafarklı zekâ alanlarının bulunduğunu savunan Çoklu Zekâ Kuramı'nı İlköğretimokullarımızda verimli olarak kullanabilmek için okullarımızın fiziki koşulları,öğretmenlerin bilgi donanımı hakkında İlköğretim II. Kademe Sosyal Bilgileröğretmenlerinin görüşlerini saptamaktır.Bu araştırma betimsel bir çalışmadır. Araştırmayla ilgili yazılı kaynaklarincelenmiştir. Kaynak araştırmasının sonucunda 37 soruluk bir anket hazırlanmıştır.Sosyal bilgiler öğretmenlerinin çoklu zekâ kuramı hakkındaki görüşlerini saptamakamacıyla Bursa ili, İnegöl, Osmangazi ve Yıldırım ilçelerinde görev yapan 108sosyal bilgiler öğretmenine hazırlanan anketler uygulanmıştır.Araştırma sonucunda; Sosyal Bilgiler öğretmenlerinin, çoklu zekâ kuramınınöğrenci öğrenmelerini artıracağına inanmadıkları, okullarının fiziki koşullarınınçoklu zekâ kuramını uygulamaya yeterli olmadığı, okul yöneticilerinin ve velilerinçoklu zekâ kuramı hakkında yeterli bilgiye sahip olmadığı, sosyal bilgileröğretmenlerinin geleneksel zekâ anlayışına sahip oldukları, öğrenci ve velilerin çokluzekâ kuramı hakkında bilgilendirilmesi gerektiği tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of the this research is to determine the physical conditions and theknowledge of the second stage primary education teachers related to the efficientuse of multiple intelligence theory which advocates human intelligence is not onedimensional but every one has different intelligence fields .The research is a descriptive study. All the written sources related to the studyhave been examined. A 37 question survey has been prepared . The surveys wereapplied to 108 social studies teachers who work İnegöl, Osmangazi and Yıldırımtowns of Bursa in order to determine the views of the social studies teachers relatedto multiple intelligence theoryThe study revealed that the teachers believe that multiple intelligencetheory will not promote learning , the physical conditions are not adequate for itsapplication , the administrators and parents are lacking in necessary knowledgeabout it , the teachers have traditional intelligence concepts and the students and theparents should be sufficiently informed related to it.