İlkögretim ders kitap kapaklarının grafik tasarım ilkelerıne uygunlugu açısından değerlendirilmesi
Evaluation of coherence of coer designs of the books for primary education with graphic design principles
  1. Tez No: 215315
  2. Yazar: CANAN ÖZDEMİR
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. EMEL YILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Güzel Sanatlar, Education and Training, Fine Arts
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Grafik Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Grafik Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 94
Özet
Bu tez, ilkögretim ders kitap kapak tasarımlarının grafik tasarım ilkelerineuygunlugu açısından degerlendirilmesi amacıyla ögretmen ve uzman görüslerialınarak hazırlanmıstır.Geçmisten günümüze, oldukça yaygın bir kullanım alanı olan ders kitabı, tümbransların ögretiminde kullanılmaktadır. Ders kitapları hem ögretmene hem deögrenciye kolaylıklar saglamaktadır. Ögretmen dersini anlatırken, kitaptan yardımalmakta, ögrenci ise; istedigi zaman ve sürede tekrar etme sansına sahip olmaktadır.Ilkögretime baslayan ögrenci, henüz oyun çagındadır ve onun için ders; oyun,ders kitabı da oyun aracına dönüsecektir. Ögrencinin kitapla ilk tanısıklıgıkapakladır; bu sebeple ders kitaplarının, öncelikle kapak tasarımının ilgi çekiciolması gerekir. Kitap kapagının tasarımı, çocugun dikkatini çekerse, derse olanilgisinin artacagı ve ders çalısmanın da eglenceli hale dönüsecegi düsünülmektedir.Bunun için grafik tasarım ilkeleri ve ögelerinin etkili bir biçimde kullanılmasıgerekir. Kapak tasarımları; basarılı, yetkin grafik tasarımcılar tarafından hazırlanırsa,çocukta estetik begeninin de gelismeye baslayacagı düsünülmektedir.Tezde kullanılan veriler, arastırmalarda veri toplama tekniklerinden anketyöntemi kullanılarak toplanmıstır. Anketteki sorular literatür taramasıyla belirlenmisve uzman görüsleriyle kesinlestirilmistir. Anket, Ankara ili merkez ilçelerindekiokullarda görevli ögretmenlere ve uzman grafikerlere uygulanarak, ilkögretim 5.sınıf ders kitap kapaklarına iliskin görüsleri alınmıstır. Toplanan verilerin, gerekliistatistiksel çözümlemeleri için SPSS (The Statistical Packet for The Social Sciences)13.0 (Chicago, IL) paket programından yararlanılmıstır.Tezde ortaya çıkan sonuca göre, ilkögretimde okutulmakta olan kitapkapaklarının tasarımları, ögretmen ve uzmanlarca kısmen yeterli bulunmustur
Özet (Çeviri)
This thesis is prepared to evaluate the coherence of the designs of the bookcovers for primary education with the graphic design principles, by taking theopinions of the teachers and experts.With a quite widespread area of usage, the textbooks are used for educationin all branches from past to present. Textbooks provide convenience both to theteachers and to the students. Teachers apply to the book while instructing; on theother hand students have the chance of reviewing it whenever they need.Students who start primary education are still at the age of playing games,therefore the lesson will become a game and the textbook will become a means ofgame. The very first acquaintanceship of the student with the book is made throughthe cover of it, so its cover design has to be interesting. It is deemed that when thedesign of the cover draws the attention of the child his/her interest in the lesson isgoing to be increased and studying will become enjoyable. For this reason, graphicdesign principles and elements have to be applied effectively. It is considered thatwhen the covers are designed by successful and authorized graphic designers thechildren will start to develop an aesthetical taste.The data used in the thesis have been collected through the method of survey,one of the data collecting techniques in researches. Questions in the survey havebeen determined through literature scanning and made definite by taking expertadvice. The textbook covers for the primary school class-5 being the case, the surveyhas been applied to the teachers instructing at the schools in Ankara and toprofessional graphic designers. SPSS (the Statistical Packet for the Social Sciences)version 13.0 (Chicago, IL) has been used for the statistical analyses.The thesis resulted in that the designs of the textbooks used in the primaryeducation are partially satisfying according to the teachers and experts.