İlköğretim sosyal bilgiler dersinde hepimizin dünyası ünitesi için yapılandırmacı yaklaşıma göre öğretim etkinliklerinin geliştirilmesi
Developing in teaching activities according to constructivist approach for the unit ? the world of all us? in the primary school social studies lessons
- Tez No: 215316
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. KÜRŞAT GÖKKAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyal Bilgiler Öğretmenliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sosyal Bilgiler Öğretmenliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 116
Özet
Bu araştırmada betimsel araştırma yöntemi kullanılmış ve araştırma; birinci,ikinci, üçüncü, dördüncü, beşinci, altıncı ve yedinci bölümler ile sonuç bölümündenoluşmaktadır.Birinci bölümde sosyal bilgiler, yeni müfredatın yapısı ve yapılandırmacılıkilişkisine, beceri eğitimine değinilmiş, problem tanımlanmış, alt problemler ilearaştırmanın önemi, kapsamı ve sınırlılıkları verilmiştir.İkinci bölümde araştırmanın yöntemi belirtilmiştir.Üçüncü bölümde yapılandırmacılık önce bir kavram olarak ele alınmış, dahasonra bir öğrenme yaklaşımı olarak değerlendirilmiştir ve buna katkı sağlayanönemli düşünürlerin fikirlerine değinilmiştir.Dördüncü bölümde yapılandırmacı yaklaşımın kullanıldığı sınıf ortamlarıüzerinde durulmuştur.Beşinci bölümde yapılandırmacı yaklaşımın ilişkili olduğu öğretim stratejileritanımlanmıştır.Altıncı bölümde sosyal bilgiler dersinde yapılandırmacı yaklaşımınkullanılması üzerinde durulmuştur.Yedinci bölümde de hepimizin dünyası ünitesinde yapılandırmacı yaklaşımagöre öğretim etkinlikleri geliştirilmiştir.Araştırma değişen dünyaya ayak uydurmak amacı ile yeniden hazırlanmışsosyal bilgiler müfredatına uygun öğretim etkinlikleri geliştirmeye yönelik bir önerisunmak amacını taşımaktadır.
Özet (Çeviri)
In this study, descriptive research method has been used and the studyconsist of; first, second, third, fourth, fifth, sixth, seventh sections and conclusionpart.Definations of social studies, structure of new curriculum relationshipbetween constructivism, skill education concepts are given in introduction part, alsoin this part, problem has been defined, bottom problems, importance, scope andlimited of this research are given.In second section, method of this study has been completely defined.In third section, at first, constructivism has been explained as a concept;afterwards, appraised as a learning strategy, and given some intellectuals ideas aretouched in.In fourth section, classroom environments which have been usedconstructivist strategies are given.In fifth section, it has been defined teaching strategies related withconstructivist learning.In sixth section, using of constructivist strategy has been studied at the socialstudies lesson.In seventh section, teaching activity has been developed according toconstructivist strategy at the unit of ?Our World?.Offering asuggestion toward developing teaching activities which have beenanew prepaired social studies curriculum for adaptation to changinig world.