Iı.kademe fen bilgisi öğretmenlerinin araç gereç kullanma durumlarının değerlendirilmesi
Determination of the II. grade science teachers? abilities of using tools and devices
- Tez No: 215326
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ŞENOL BAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İlköğretim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fen Bilgisi Öğretmenliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 142
Özet
Bu araştırma II. kademe fen bilgisi öğretmenlerinin araç gereç kullanma durumlarını belirlemek amacıyla yapılmıştır.Bu çalışmada veriler anket yöntemiyle toplanmış olup, araştırmacı tarafından hazırlanan anketler, 2004-2005 eğitim öğretim yılının ikinci döneminde Ankara İli merkez ilçelerinde Milli Eğitim Bakanlığı'na bağlı resmi ilköğretim okullarında görev yapan; 6., 7. ve 8. sınıf fen bilgisi öğretmenlerine (toplam 115 öğretmene), ilköğretim okulu yöneticilerine (toplam 56 yöneticiye) ve ilköğretim müfettişlerine (toplam 20 müfettişe) uygulanmıştır.Çalışma sonucunda anketlerden elde edilen veriler, SPSS (Statistical Package for Social Science) bilgisayar programı kullanılarak değerlendirilmiştir. Yapılan istatistiksel analizler sonucunda, müfettişlere göre, fen bilgisi öğretmenlerinin eğitim araç gereçlerini belirli nedenlerden dolayı kullanmadıkları görülmekteyken, yöneticilere göre öğretmenlerin, eğitim araç gereçlerini kullanamamaları için pek fazla nedenlerinin olmadığı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
This research purpose is to determination the second grade science teachers' abilities of using tools and devices.In this project, data was gathered by survey method and surveys prepared by researcher are applied to the science teachers of 6th, 7th and 8th grades (a total of 115), principals (a total of 56) and inspectors (a total of 20) of primary education schools of National Education Ministry in district of Ankara.At the end of Project, obtained data was evaluated by SPSS (Statistical Package for Social Science) software. By the light of statistical analysis results, according to principals, it?s observed that science teachers does not use educational tools and devices for specific reasons, on the other hand, according to principals there isn?t such reason to not using educational tools and devices.