4-6 yaş grubu çocuklarının anne-babaları ile büyük anne- büyükbabalarının çocuk yetiştirme utumlarının sosyo ekonomik düzeylere göre incelenmesi
Investigatingthe attidudes of parents and grandparents to 4-6 age children according to their social and economical level
  1. Tez No: 215325
  2. Yazar: REYHAN VAPUR
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HATİCE POYRAZ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Gelişimi ve Ev Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 127
Özet
4-6 yaş grubu çocukların anne-babaları ile büyük anne-büyükbabalarının çocukyetiştirme tutumlarının sosyo ekonomik düzeylere göre incelenmesi araştırmak amacıylayapılmış alt ve üst sosyo ekonomik düzeyi temsil eden aileler araştırma kapsamına alınmıştır.Araştırmanın örneklemini Eskişehir il merkezi ilköğretimi okulu anasınıfı ve bağımsızanaokulu öğrencilerinin anne, baba, büyükanne, büyükbabaları oluşturmuştur. Üst sosyoekonomikdüzeyden 82 anne, 82 baba, 82 büyükanne ve 82 büyükbaba, Alt sosyo-ekonomikdüzeyden 82 anne, 82 baba, 82 büyükanne ve 82 büyükbaba araştırma kapsamınaalınmıştır.Araştırmada ailelere ilişkin bilgi edinmek için Aile Bilgi Formu ve anne-babalar ilebüyükanne-büyükbabalar arasındaki çocuk yetiştirme farklarını tespit etmek amacı ile PARİkullanılmıştır.Alt ve Üst Sosyo Ekonomik Düzeyde anne babalar ile büyükanne- büyükbabalararasında çocuk yetiştirme tutumları arasında boyutlar açısından anlamlı bir farkbulunmamıştır. Anne ile baba ve Büyükanne ile büyükbaba grupları açısından boyutlaraindirgemeden soru olarak bakıldığında; S1, S3, S4, S5, S6, S7, S8, S9, S10, S11, S14, S15,S16, S17, S18, S19, S20, S21, S22, S23, S24, S25, S26, S27, S28, S31, S32, S33, S34, S35,S36, S37, S38, S39, S40, S41, S42, S43, S44, S46, S47, S49, S50, S54, S55, S57, S58, S59 veS60 açısından tutum ölçekleri ortalama puanları arasında fark bulunmuştur.Anne-baba ile büyükanne-büyükbabanın çocuk yetiştirme tutumlarında, büyükanneninyaşı, büyükbabanın yaşı, büyükannenin eğitim durumu, annenin eğitim durumu, babanıneğitim durumu, annenin çalışıyor olması durumu, ve aile tipinin etkilerine bakıldığında hemalt hem de üst sosyo ekonomik düzey için; Ailedeki çocuk sayısına ve cinsiyete göre üst sosyoekonomik düzey için; büyükannenin genel sağlık durumuna göre, büyükbabanın eğitimdurumuna göre, yakınlık derecesine göre alt sosyo ekonomik düzey için annelik boyutu,demokratik tutum ve eşitlik boyutu, ev kadınlığı rolünü reddetme boyutu, geçimsizlik boyutuve artık boyut (sıkı disiplin) faktör skor değerleri grup ortalamasında fark yoktur.Anne-baba ile büyükanne-büyükbabanın çocuk yetiştirme tutumlarında, cinsiyete göreASED'de Sıkı disiplin boyutunda, büyükanne-büyükbaba yakınlık derecesine göre ÜSED'dedemokratik tutum ve eşitlik boyutunda, büyükbabanın eğitim düzeyine göre ÜSED'de annelikboyutunda, demokratik tutum ve eşitlik boyutunda, ev kadınlığı rolünü reddetme boyutunda,sıkı disiplin (artık boyut) boyutunda, büyükannenin genel sağlık durumuna göre ÜSED'deannelik boyutunda, ev kadınlığı rolünü reddetme boyutunda, ailedeki çocuk sayısına göreASED'de ev kadınlığı rolünü reddetme boyutunda fark olduğu belirlenmiştir.iii
Özet (Çeviri)
The families who represent upper and lower economic levels researched in order to scrutinize thechild upbringing attitudes of parents and grand parents of 4-5 age group of children have been taken intoscope of the research. The sampling of the research has been formed by the parents and the grand parentsof the student attending to kindergarten and pre-kindergarten classrooms of elementary instruction schoolin Eskişehir province center. 82 mothers, 82 fathers, 82 grand mothers and 82 grand fathers from uppersocio-economic level and 82 mothers, 82 fathers, 82 grand mothers and 82 grand fathers from lowersocio-economic level have been employed within the scope of the research.During study, to acquireknowledge related to the families, Family Data Form and to determine the distinctions of child upbringingamongst the grand mothers and grand fathers, PARİ have been utilized.No perceptive distinction has been found from the viewpoint of dimensions amongst the childupbringing attitudes of parents and grandparents who enjoy Upper and Lower Socio-Economic Level.When looked from the perspective of groups of Parents and Grand Parents without simplification intodimensions; a difference amongst the attitude scales mean scores from the viewpoint of S1, S3, S4, S5,S6, S7, S8, S9, S10, S11, S14, S15, S16, S17, S18, S19, S20, S21, S22, S23, S24, S25, S26, S27, S28,S31, S32, S33, S34, S35, S36, S37, S38, S39, S40, S41, S42, S43, S44, S46, S47, S48, S49, S50, S54,S55, S57, S58, S59 and S60 has been found.Regarding the child upbringing attitudes of parents and grand parents, when looked at the age ofgrand mother and grand father, education level of grand mother and of mother and of father, situation ofworking mother and the impacts of the family type, there does not exist any difference in group mean offactor score values in consideration of both upper and lower socio-economic level; inconsideration ofnumber and sex of children with the family for upper socio-economic level; According to over all healthstatus of grand mother, according to education status of grand father, according to relationship maternitydimension for lower socio-economic level, democratic attitude and equality dimension, dimension ofhousewife role, incompatibility dimension and residual dimension (strict discipline).Regarding child upbringing attitudes of parent and grandparent, following differences have beenobserved in dimension of strict discipline with ASED according to sex, in dimension of democrat attitudeand equality with ASED according to grand mother and grand father, in dimension of maternity,democratic attitude and equality, rejection of house wife role and strict discipline (residual dimension)with USED according to education level of grand father, in dimension of maternity and rejection ofhousewife role with USED according to overall health status of grand mother and in dimension ofrejection of housewife role with ASED according to number of children with the family.