Beden eğitimi öğretmenlerinin tükenmişlik düzeyleri (Güneydoğu Anadolu Bölgesi uygulaması)
The level of burnout of the paysical traning teachers
  1. Tez No: 215329
  2. Yazar: HACI MÜSLÜM BİLGİÇ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. KEMAL FİLİZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Öğretmenliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 67
Özet
Bu araştırma, beden eğitimi öğretmenlerinin tükenmişlik düzeyininbelirlemek amacıyla yapılmıştır.Bu amaç doğrultusunda Güney Anadolu Bölgesindebuluna illerde (Adıyaman,Gaziantep, Kilis,Şanlıurfa, Diyarbakır,Mardin,Batman,Şırnak, Siirt ) görev yapan beden eğitimi öğretmenlerine kişisel bilgi formu ( ek.1 )ve Maslach Tükenmişlik Envanteri ( ek.2 ) uygulanmıştır. Kişisel bilgi formu bedeneğitimi öğretmenleri ile yapılan ön görüşmeler sonucunda oluşturulmuş ve bu alandayapılan araştırmaların sonuçlarına göre değişkenler belirlenmiştir. İl Milli EğitimMüdürlükleri aracılığıyla form ve envanter uygulanarak toplanmış ve çözümlemeaşamasında SPSS programından yararlanılmıştır.Maslach tükenmişlik Envanterinin sonuçlarını genel olarakdeğerlendirdiğimizde,beden eğitimi öğretmenlerinin tükenmişliği asgari düzeydeyaşadığı tespit edilmiştir.Araştırmaya katılan 423 beden eğitimi öğretmenlerinin %13,7 ( 58 ) sindeduygusal tükenme, %18,1 ( 76 )'inde duyarsızlaşma görülmüş kişisel başarıboyutunda ise tükenmişlik görülmemiştir. Cinsiyete göre bayanların duygusaltükenme ve duyarsızlığı erkeklerden daha fazla yaşadıkları tespit edilmiştir.Medeniduruma bakıldığında,evlilerin duygusal tükenmeyi bekarlardan daha fazlayaşadığı,kişisel başarı ve duyarsızlaşmayı aynı düzeyde yaşadıkları görülmüştür.Haftalık ders saati 20-30 saat olan öğretmenler duygusal tükenme ve duyarsızlaşmayıdaha fazla yaşamaktadırlar. Çalışma yılına göre 11 yıl ve üstü görev yapanlarınduygusal tükenme ve duyarsızlaşmayı daha fazla yaşadıkları görülmüştür.Öğretmenlerin görev yaptıkları ile göre değerlendirme yapıldığındaBatman,Adıyaman,Şanlıurfa illerinde çalışanların duyarsızlaşmayı, Adıyaman,Şanlıurfa, Siirt illerinde çalışanların ise duygusal tükenmeyi daha fazla yaşadıklarıgörülmüştür.Bu sonuçlara;beden eğitimi öğretmenlerinin tükenmişlik düzeylerine,cinsiyet, medeni durum, haftalık ders saati, çalışma yılı, görev yaptıkları il vemesleği severek seçip seçmedikleri sorularına alınan cevaplara göre ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study, has been made to set the level of burnout of the physical trainingteachers. In this direction, Personal Information Form (PIF) (encl. 1) and the MaslachBurnout Inventory (MBI) (encl. 2) had been applied to the physical training teacherswho work in the cities of Southestern Anotolian Region (Adıyaman, Gaziantep,Kilis, Şanlıurfa, Diyarbakır, Mardin, Batman, Şırnak, Siirt). The PIF was establishedpre-interviewing with physical training teachers and the variations were setaccording to the results of the researchs in this area. The PIF and MBI were appliedthrough Province Directorates of National Education Ministry and SPSS programmewas used for analysing.When the results of the MBI are assessed, in general, it is determined thatphysical tarining teachers live at the minimum degree of burnout.According to the survey results, the emotional exhaustion was found for 58 of423 (%13,7) physical training teachers involved in survey, depersonalization for 76ones(%18,1), however, a burnout was not determined relating personelaccomplishment. Considering sexuality, it was determined that females experinceemotional exhaustion and depersonalization more intensely comparing to the males.When it is looked at the marital status, while the married are exposed to theemotional exhaustion more, personal accomplishment and depersonalization areexperienced at the same level by the single and married. The physical trainingteachers who have 20-30 hours class a week live emotional exhaustion anddepersonalization more. Based on work experience, ones have worked for 11 andmore years experience emotional exhaustion and depersonalization more. When weevaluate the results according to the cities in which they work, depersonalization forones who work in Batman, Adıyaman, Şanlıurfa; emotional exhaustion for ones whowork in Adıyaman, Şanlıurfa, Siirt was experienced more.These results has been found according to the answers of the questions takinginto account the degree of burnout of the physical training teachers, sexuality, maritalstatus, weekly work load, work experince, cities in which the teachers work andreluctancy for job.