İlköğretim 5. sınıf fen ve teknoloji dersinde maddenin ayırt edici özellikleri konusunun buluş yoluyla öğretilmesinin öğrencilerin başarılarına etkisi
The views of four Turkish philosophias to education and problem of education on republic term
- Tez No: 215333
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AYŞE FÜSUN ÖKSÜZOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İlköğretim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sınıf Öğretmenliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 111
Özet
Bu araştırmanın amacı, ilköğretim 5. sınıf Fen ve Teknoloji dersinde MaddeninAyırt Edici Özellikleri konusunun buluş yoluyla öğretilmesinin öğrencilerinbaşarılarına ve tutumlarına etkisini belirlemektir.Araştırma öntest-sontest kontrol gruplu deneysel desen modelindegerçekleştirilmiştir. Araştırmada veri toplama aracı olarak başarı testi, tutum ölçeği veöğrenci bilgi anketi kullanılmıştır. Geliştirilen ölçme araçları 2005- 2006 eğitimöğretimyılı güz döneminde Ankara ili Çubuk İlçesi Yıldırım Beyazıt İlköğretimOkulu 5. sınıf öğrencilerinden randomla seçilen 88 kişiye uygulanmıştır.Deney ve kontrol gruplarının deney öncesi benzerlik derecelerini belirlemekamacıyla, deney ve kontrol gruplarına öntest uygulanmış, 5-D sınıfı öğrencileri deneygrubunu; 5-C sınıfı öğrencileri de kontrol grubunu oluşturmuştur. Araştırma, 44deney grubu öğrencisi ve 44 kontrol grubu öğrencisi ile yürütülmüştürUygulama öncesinde, araştırmacı tarafından, buluş yoluyla öğretim yöntemineuygun ders planları oluşturulmuş ve deney grubunda uygulanmıştır. Öğretmenmerkezli öğretim yöntemlerinin uygulandığı kontrol grubunda ise, ders planları sınıföğretmeni tarafından yapılmış ve uygulanmıştır.Yaklaşık 6 hafta süren uygulama sonrasında başarı testi sontest olarak her ikigruba aynı günde uygulanmıştır. Araştırmanın alt problemlerinin çözümlenmesinde;yüzde, frekans ve aritmetik ortalama değerleri kullanılmış, t- testi, tek yönlü varyansanalizi ve çift yönlü varyans analizi yapılmıştır.Araştırma sonucunda; deney grubu öğrencileri ile kontrol grubu öğrencileriarasında, başarı bakımından deney grubu öğrencileri lehine anlamlı bir farklılıkolduğu sonucuna ulaşılmıştır.iiDeney grubu öğrencilerinin Fen ve Teknoloji dersine ilişkin ön-test toplamtutum puanları ile son-test toplam tutum puanları arasında anlamlı bir farklılıkbulunmamıştır. Deney grubu öğrencilerinin öntest toplam tutum puanları; cinsiyet,baba mesleği, baba eğitimi ve gelir değişkenlerine göre anlamlı farklılıkgöstermezken; kişisel odaya sahip olma değişkenine göre anlamlı bir farklılıkgöstermiştir. Deney grubu öğrencilerinin sontest toplam tutum puanları ise cinsiyet,baba mesleği, baba eğitimi, gelir ve kişisel odaya sahip olma değişkenlerine göreanlamlı bir farklılık göstermemiştir
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to determine the effect of teaching 5th gradeelementary school students the subject of Distinguishing Qualities of Materials, viadiscovery the method in Science and Technology studies and its effect upon theirsuccess and attitudeThe research was conducted in the model of pre-test and post-test with controlgroup. Success test, attitude measure and student information survey were used in theresearch. The measurement apparatuses were applied to 88 people who were chosenimpartially among 5th grade students in the Yıldırım Beyazıt Elementary School inÇubuk District, Ankara, in 2005-2006 fall semester.To determine the similarity level between test and control groups before theexperiment, a pre-test was applied to them. Five ?D? students formed the test groupwhile Five-C students were the control group. The research was carried out with 44students of the test group and 44 students of the control group.The researcher prepared the lesson layouts before the application, which aresuitable for the discovery method and they were applied to the test group, whereas theclassroom teacher prepared the layouts for the control group, where the classicalexposition method used.The success test as a ?post-test? was applied to both of groups on the sameday after about 6 weeks of the application. Values of the percentage, frequency andarithmetic average were used in analysis of sup-problems in the research as well asthe t-test and one-way analysis of variance (ANOVA) and two-way analysis (forrepeated measures)were utilized.At the end of the research, the conclusion was reached that there has been ameaningful difference in favor of the test group in regard of success between the testand control groups.ivThere was no meaningful difference in total pre-test and post-test attitudepoints of the students in the test group toward the Science and Technology lesson.While the total attitude points of the test group indicating a meaningful difference inthe pre-test according the variation of having a personal room at home, the variationsof sex, father's profession, education of father and income displayed no meaningfuldifference.The post-test of total attitude points for students in the test group did notindicate any difference according to variation of sex, father's profession, education offather, income, and having a personal room at home.