Cumhuriyet döneminde dört Türk felsefecisinin eğitime ve eğitim sorunlarına bakışları
The views of four Turkish philosophias to education and problem of education on republic term
  1. Tez No: 215334
  2. Yazar: ŞEBNEM BİLİR
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AYŞE FÜSUN ÖKSÜZOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitimin Sosyal ve Tarihi Temelleri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 121
Özet
Eğitim, düşünce tarihinin başlangıcından beri insanların ilgisini çekmiştir.İnsanlar, her çağda, daha iyi bir gelecek tasarlarken eğitim ile bu isteklerinidesteklemeye çalışmışlar ve bunun için felsefi düşünceyi kullanmışlardır. İlkçağlarda özellikle filozofların ilgilendiği eğitim, eğitim bilimlerinin gelişmesiylebütün insanların düşüncelerine konu olmuştur. Bu ilgi sonucunda bütün toplumlar vedin sistemleri kendi iyi insan anlayışlarına göre eğitim felsefelerini oluşturmuşlardır.Türk düşünce tarihi incelendiğinde, eğitimin pek çok sorunun çözümü olarakdeğerlendirildiği; ancak yapılan iyileştirme çabalarına rağmen istenen sonucun tamolarak gerçekleşmediği görülmektedir. Bu yüzden çalışmamda, özellikle Cumhuriyetdönemi ile bu dönemin düşünürlerinden, eğitim ile ilişkileri en belirgin olanlarından:İ.Hakkı Baltacıoğlu, H.Raşit Öymen, H.Ziya Ülken ile bugün hâlâ üniversitelerdehocalık yapan Ahmet İnam'ın eğitim görüşlerini, ?milli eğitim, temel eğitim, dileğitimi, demokrasi ve değerler eğitimi? kavramları açısından ele almaya çalıştım.Buna ek olarak, Atatürk'ün eğitim amaçları ile düşünürlerimizin eğitim görüşlerininortaklıklarına da değinmeyi planladım. Yöntem olarak literatür tarama tekniği ile,düşünürlerimizin eserlerinden konu ile ilgili olanları ele aldım ve kavramsal birçerçeveye ulaştım. Bu kavramsal çerçevede, kısaca aşağıdaki noktalar çalışmamdabelirleyici oldu.Baltacıoğlu eğitimi toplumsal olarak ele almış, eğitimin görevinin insanısosyalleştirmek, yeni yetişen nesillerde kişilik oluşturmak olduğunu belirtmiş, eğitimfelsefesinin diğer kavramlarını da bu fikirlerle birlikte değerlendirmiştir. Öymeneğitimi geleceğe yönelen bir olgunlaşma faaliyeti ve çocuğun kendi kendiniyetiştirecek seviyeye ulaşmasına yardımcı olacak bir araç olarak tanımlamış; ayrıcaçocukların bir milletin geleceği olduğunu vurgulayarak, eğitimin milli karakteriitaşıması gerektiğini değinmiştir. Ülken eğitimi daha önce edinilmiş olan bilgilerinyeni nesillere aktarılması olarak tanımlamış ve eğitimde insanın mutlaka bir bütünolarak değerlendirilmesi gerektiğini vurgulamıştır. İnam, eğitimin karşılıklı biriletişim süreci olması gerektiğini ve insanın eğitimle yüksek değerlere sahipolacağını belirtmiştir. Atatürk'ün de eğitimde kalitenin anlamını kendine güvenen,milletini seven, özgür iradesi ile düşünebilen, üretebilen kuşakların yetiştirilmesiolarak betimlediği bilinmektedir. Dolayısıyla düşünürlerimizin görüşleri ileAtatürk'ün betimlediği eğitim kalitesi de paralel doğrultudadır.Bu görüşler, Türkiye Cumhuriyeti'nin kuruluş yıllarından berifelsefecilerimizin eğitimi yönlendirme konusunda yoğun çalışmalar yaptıklarınaişaret etmektedir. Dolayısıyla günümüzde halen benzer türde problemlerin yaşanıyoroluşunun sebebi ülkemizde eğitim felsefesi yapılmaması değil, bu felsefelerinuygulamaya yansıtılmayışından kaynaklanmaktadır.
Özet (Çeviri)
Education is a subject to people?s thoughts before tarting of human history.People, in every time, when thay plan much better future, they try to support theirthose wishes and for this reason they use philosophical thought. At ancient times,especially, education that philosophers are interested in, with devoloping educationsciencesit attaracts the human beings attentions. Result of this attention all societiesand religion systems from their education philosophia according to their ownmeaning of perfect person.When Turkhish thought history is investigatet too, education is evaluatet asassolotion of a lot of matters; but in spite of studies make better which are made it isseen result that wished can not come true. So in my thesis study I triet to take up onnational education, basic education, language education, democracy and valueseducation from. Especially period with of Republic from this periods thinkers, fromwho are interested in education; İ.Hakkı Baltacıoğlu, H.Raşit Öymen, H.Ziya Ülkenand from Ahmet İnam who is still teacher at universty. However I planned to tıuchon Atatürk?s education aims and our thinkes thoughts of education. As a method, Itook up litarature scanning technique with our thinkers works which are interestedwhith my thesis subject. I reached conceptual limit. In this conceptual limit, brieflythose items are diagnostic in my thesis study.Baltacıoğlu took up education as social. He says that education? duty is makepeople social form, personality to new generation, he evaluates educationphilosophia?s other concepts on this ideas. Öymen defined that education is anmaturation activity which goes to future, education is an whicle which helps to childto grow up him by himself. Öymen emphasized that children are nation?s future,education has to take national character. Ülken says that education is to tellinformations which are learnt before to new cenerations. He emphasized that humanivmust be complete in evaluation. İnam says that education must be communicationwith each other, people will have high value with education. All this thinkers, asAtatürk said confirmly, education has to take national character, a nation can reachhigh cultural activity, aimed to graw democratic people, education must be basic tomind, idea and science.His known that Ataturk adopted the meaning of quality ineducation, as to grow the generations who feel sure of themselves, can produce lovetheir nation, think with their free wills.Our thinkers opinions are in the parallel direction with the Ataturk?sdescription about the quality of education. These opinions point out that to orientateeducation our philosophers have been doing intensive works for years. Consequently,nowadays the cause of living similar types of problems arises from not only makingphilosophy of education but also arises from not transferring it to the practice.v