Hazır giyim işletmelerinin tedarikçi firma seçiminde bütünleşik irdeleme yöntemimin uygulanması
The conjoint analysis application of clothing companies to choose purchasers
- Tez No: 215347
- Danışmanlar: PROF. DR. SEMİHA AYDIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Giyim Endüstrisi, Clothing Industry
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Giyim Endüstrisi ve Moda Tasarımı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 134
Özet
Üretim sektörünün karşı karşıya olduğu başlıca problem ürünlerindekullanacağı hammadde ve malzemeleri hangi firmalardan temin edeceğidir. Ürününbüyük bir kısmını oluşturan hammadde ve malzemenin istenen kalitede olması isetedarikçi seçimi ve değerlendirilmesinin önemini de beraberinde getirir. Üretimişletmeleri satış giderlerinin % 70'ini hammadde ve malzeme alımı için harcarlar. Buda satın almada tedarikçi seçiminin mali önemini vurgulamaktadır.Sağlıklı bir şekilde tedarikçi seçimi yapabilmek için işletme, önemli kriterleritek tek değil bir bütün olarak incelemelidir. Yani bir tedarikçi firmanın yalnızcafiyatına bakılarak satınalma yapılamaz. O firmanın ürünlerinin kalitesi, zamanındateslim edip etmemesi, tasarımlarının özgünlüğü vb. kriterlerinin bir bütün olarak elealınması gerekir. Dolayısıyla bir tedarikçi firmanın kalitesi bütün bu özellikleriyerine getirip getirmediğiyle ölçülür. Tedarikçi firmalar işletmenin ilgilendiğiniteliklere göre değerlendirilip puanlandırılmalı ve birbirleriyle kıyaslanabilmelidir.Bütünleşik irdeleme analizi; daha çok yeni bir ürün, gözden geçirilen bir ürünya da hizmetin niteliklerini belirlemek, fiyatların oluşturulmasına yardımcı olmak,satış düzeyini veya kullanım düzeyini tahmin etmek ve yeni bir ürün önermekamacıyla kullanılmaktadır. Bütünleşik irdeleme yönteminin en önemli özelliğinitelikleri nicel olarak karşılaştırmasıdır.Bu araştırmada, hazır giyim işletmelerinin tedarikçilerini seçebilmeleri vedeğerlendirebilmelerine yönelik kesikli ve çok ölçütlü bir yaklaşım olan bütünleşikirdeleme yönteminin uygulanışı incelenmiştir. Hazır giyim firmalarınıntedarikçilerinde aradığı en önemli özellikler ortaya konmuş ve önceliklerine göresıralamaları ile tedarikçi puanlama modeli kurulmuştur.Elde edilen sonuçlara göre hazır giyim işletmelerinin tedarikçi seçiminde ençok önem verdikleri kriter %18,85 ile İstenilen zamanda gelmesidir. Bunu %15,82ile Bozuk malda zararı giderme hizmeti takip etmektedir. Diğer sonuçlar önemderecelerine göre sıralanmıştır.
Özet (Çeviri)
The main problem in manufacturing sector is to supply the raw materials andnecessaries materials whom the firms. To desiring quality of the raw materials andnecessaries materials ,which consist of the production mainly, must be considered bychoosing and appreciating the procurer. The manufacturers spand the %70 of thesales expenses for the raw materials and necessaries materials. It emphasizes thefinancial import of the choosing the procurer.The manufacturers must examine the important criterias alltogether to choosethe procurer well instead of examining them individual. So, it can?t be only buyconsidered the prices of a firm. It must be considered by quality of production, bydelivering in time, special designs, etc. Because of that, it is compared the quality ofa procurer firm by making of them. It must be considered the procurer firmsaccording to the orders of the manufacturer, and must be given the points to themand then can be compared by each to other.Integrated researching analysing is commonly used to determinethecharacteristics of a new production or re-examining production or a servise, to helpfixing the prises, to guess the sales or using level, and to suggest a new production.Integrated researching analysing method to compare the characteristics quantitively.Integrated researching analysing method, which enables the ready made clothingmanufactureres to choose the procurer and consideres intermittantly and isapproaching with many criterias, is used in this investigation. The most importantspecials, which the ready made clothing manufactureres orders from the procurers,are presented and the grading procurers method has been modelled according to thetheir imports.According to results; the most important criteria of the ready made clothingmanufactureres in selection of the procurer is delivering order in time by %18,85.The service of indemnify bad material, follows it. The other results have beenordered according to the their imports.