Biyoloji alanındaki yeniliklerden haberdar olunmasında yazılı basının rolü (Ankara ili örneği)
The role of the printed media in information gathering of improvements in the field of biology (example of Ankara)
  1. Tez No: 215350
  2. Yazar: ÖZLEM DEDE
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ESER ELÇİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Öğretmenliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 164
Özet
Bu çalışmada; lise öğrencilerinin ve biyoloji öğretmenlerinin; biyolojibiliminde son yıllarda gerçekleşen ve biyoloji öğretim programındaki ?2000'liYılların Bilimi Biyoloji? bölümünde yer alan gelişmeleri, yazılı basından takip etmeseviyeleri araştırılmıştır.Bu amaçla; TED Koleji, Ankara Atatürk Anadolu Lisesi, Kanuni Lisesi, BekirGökdağ Lisesi ve Şentepe Lisesinde öğrenim görmekte olan lise öğrencileri ile; TEDKoleji, Atatürk Anadolu Lisesi, Şentepe Lisesi ve Bekir Gökdağ Lisesinde görevyapmakta olan biyoloji öğretmenlerine yönelik anket uygulanmıştır. Uygulanananket üç bölümden oluşmaktadır. Anketin birinci bölümünde öğretmen veöğrencilerin kişisel bilgileriyle ilgili sorular sorulmuştur. İkinci bölümde, biyolojibilimindeki gelişmeleri ve yazılı basını takip etme seviyelerini ölçmeye yöneliksorular sorulmuştur. Üçüncü bölümde ise 2003-2004 yılları arasında yazılı basındabiyoloji bilimindeki gelişmelerle ilgili çıkan haberlerin öğretmen ve öğrencilertarafından okunma seviyesini ölçmeye yönelik sorular sorulmuştur. Anket toplam314 lise öğrencisi ve 18 biyoloji öğretmenine uygulanmıştır.Öğrencilerin anket sorularına verdikleri cevapların yüzde ve frekanslarıbelirlenmiştir. Anketin ikinci bölümündeki sorularla ilgili faktör analizi yapılmıştır.Faktörlerin anne-babalarının eğitim durumu ve öğrenim gördükleri liseye görefarklılık gösterip göstermediğini belirlemek amacıyla çoklu karşılaştırma (scheffe)testleri kullanılmıştır.Öğretmenlerin anket sorularına verdikleri cevapların yüzde ve frekanslarıbelirlenmiştir ve betimsel analiz yapılmıştır. Çalışmadaki verilerin analizleri SPSS13.0 paket programı kullanılarak elde edilmiştir.Uygulanan anket sonucunda lise öğrencilerinin biyoloji bilimindeki gelişmeleriyazılı basından takip etme seviyelerinin; anne/babalarının eğitim durumu ve öğrenimgördükleri lise türüne göre farklılık gösterdiği tespit edilmiştir. Ayrıca anketinuygulandığı öğretmenlerin tamamının mesleki gelişme ve bilgi birikimlerininartmasına yönelik, düzenli yayınlara ihtiyaç olduğunu düşündükleri tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the level of high school students and biology teachers infollowing latest progresses in the branch ?Biology ? the science of 2000?s from theprinted media, are evaluated.To perform this evaluation a questionnaire to high school students in TEDCollege, Ankara Atatürk Anatoly High School, Kanuni High School, Bekir GökdağHigh School and Şentepe High School and to biology teachers in the high schoolslisted above except Kanuni High School, is implemented the questionnaire consistof 3 chapters. In the first chapter questions related to personal information ofstudents and lecturers are asked. In the second chapter question are asked in order tomake the evaluation of their levels of following the progresses in biology from themedia. Third chapter is making an assessment in levels oo both students and teachersin following the news in media on biology specifically between 2003-2004.Questionnaire is implemented to a total of 314 high school students and 18biology teachers.Rates and frequencies of students answers are indicated. Factor analysis for thequestions in the second chapter is done. Multiple comparison tests (scheffe) are usedto put forward whether factors differ according to the education levels of parents andhigh schools. Rates and frequencies of teacher?s answers are indicated anddescriptive analysis done. Data analysis of the study is done with SPSS 13.0programme.From the study it is shown that the levels of students in following the progressin biology differs according to parent?s education levels and students high schools. Itis also shown that all teachers think that they are in need of periodical publications inorder to raise their professional levels.