Tüketicilerin giyisi alışverişinde yaşadıkları problemlerin ergonomik açıdan incelenmesi
A study into the problems experienced by customers in clothes shhopping in terms of ergonomics
- Tez No: 215351
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. H. FATMA ŞENER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Giyim Endüstrisi ve Moda Tasarımı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 101
Özet
B u araştırma; tüketicilerin giysi alışverişinde yaşadıkları problemlerin ergonomikaçıdan incelenmesini amaçlamaktadır.Araştırmanın 1. evrenini, Ankara'da faaliyet gösteren Türkiye Odalar ve BorsalarBirliğine kayıtlı olan orta ve büyük ölçekli hazır giyim işletmelerinin tasarım birimindeçalışan stilist ve modelisti, 2. evrenini ise Ankara'da yaşayan ve hazır giyim ürünlerinikullanan kadın tüketiciler oluşturmuştur. Araştırmanın örneklemini ise evrendekiişletmelerden rastgele yöntemle seçilen 30 hazır giyim işletmesi ve Ankara'da yaşayan 150kadın hazır giyim tüketicisi oluşturmuştur.H azır giyim sanayinde, bayan dış giyimi üreten işletmelerin giysi üretimi yaparkenergonomik unsurları dikkate alma durumlarını ve bu konuda karşılaştıkları sorunlarıbelirlemek amacıyla uygulanan anket formu araştırmacı tarafından işletmelerin bulunduğuyerlere gidilerek uygulanmıştır. Uygulama sonucunda 30 işletmenin tasarım biriminde çalışanstilist ve modelistten toplanan veriler, SPSS paket programından yararlanılarak bilgisayarortamında değerlendirilerek gerekli çözümlemeler yapılmıştır.Hazır giyim ürünlerini kullanan tüketicilerin ergonomik açıdan yaşadıkları problemleribelirlemek amacıyla uygulanan anket formu araştırmacı tarafından birebir tüketicilerlegörüşülerek uygulanmıştır. Uygulama sonucunda 150 kadın hazır giyim tüketicisinden eldeedilen veriler, SPSS paket programından yararlanılarak bilgisayar ortamında gerekliçözümlemeler yapılmıştır.E l de edilen verilerin analizi yapılarak sayı ve yüzde ( % ) değerleri tespit edilmiş,tablolara yerleştirilmiş ve yorumlanmıştır. Araştırmada;· Tasarım biriminde çalışan personelin görüşlerine göre; işletmelerde giysi tasarımındave üretiminde ergonomik unsurların dikkate alındığı görülmüştür.· Hazır giyim ürünlerini kullanan tüketicilerin giysi alışverişinde ergonomik unsurlarıdikkate aldığı ve bazı ürün gruplarında problem yaşadığı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
This study aims to examine the poblems consumers face in terms of ergonomics whenbuying clothes.T h e first population of the study comprises the personnel employed in designdepartments in middle and large sclaes establishments operating in Ankara and registered toThe Union of Chambers and Commodity Exchanges of Turkey; and the second population iscomposed of female consumers living in Ankara and using the products of ready-madeclothes. The sample of the study is made up of 30 ready-made clothes establisments and 150female consumers selected at random.A questionnaire form was developed in order to find out to what extent establishmentsin the ready-made clothhing industry conform to ergonomic elements and the problems theyencounters in this respect. Subsequently, the questionnaire form was applied face to face byvisiting the establishments. As the result of the application, data obtained over personnel indesign departments of 30 establishments were transferred to computer and analysed usingSPPS.A nother questionnaire form designed to find out what kind of ergonomic problemsconsumers face was administered face-to-face by the researcher. Data gathered through 150consumers were transferred to computer and analysed using SPSS.S u bsequent to analysing, data obtained were tabled and interpreted. In the study, itwas found out that· According to the opinions of the personnel in design departments, ergonomic elemntsare taken into consideration in clothes design· Consumers of ready-made products take ergonomic elements into account andsometimes encounter problems in product groups.