İnternet alışverişindeki giysi boyutlandırma verilerinin sayısal ve simgesel açıdan değerlendirilmesi
Numerical and symbolic evaluation of garment sizing data in internet shopping
- Tez No: 645147
- Danışmanlar: PROF. DR. NEŞE YAŞAR ÇEĞİNDİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Giyim Endüstrisi, İşletme, Clothing Industry, Business Administration
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Moda Tasarımı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 119
Özet
Giyim endüstrisinde bir ürünün kullanıcı beklentilerini karşılayabilmesi ve memnuniyetin arttırılması için boyutlandırma, her zaman güncel bir öneme sahiptir. Bu amaçla araştırmada markaların internet alışverişinde tüketiciye sundukları giysi boyutlandırma verileri konu alınmıştır. Tarama modelinin kullanıldığı araştırmanın materyali; Türkiye'de internet üzerinden satış yapan hazır giyim markalarının giyim alışverişlerinde tüketiciye sundukları giysi boyutlandırma verileridir. Araştırmanın evreni Birleşik Markalar Derneği [BMD]'ne üye 55 yerli hazır giyim markasıdır. Markalar çeşitli nitelikleri taşıması açısından belirli ölçütlere göre değerlendirilmiştir. Buna göre, sıralanan ölçütleri en çok sağlayan beş hazır giyim markası seçilmiştir. Gerekli onay ve izinlerin alındığı markaların, kadın giysilerine ait boyutlandırma bilgileri internet satış sitesi üzerinden yapılan taramalarla, araştırmacılar tarafından geliştirilen gözlem formu kullanılarak toplanmıştır. Çalışma verileri, sayısal ve görsel olmak üzere iki ayrı başlık altında incelenmiştir. Veriler varlık, doğruluk ve anlaşılırlık durumlarına göre analiz edilmiş ve internetten alışverişte markaları tercih eden tüketicilerin beklenti ve ihtiyaçlarını karşılaması bakımından yorumlanmıştır. Markaların giysi boyutlandırmayla ilgili genel olarak temel bilgiler sundukları, beden numarası tespiti için gerekli olan ölçülerin çoğunu belirtmelerine karşın ürün çeşitlilikleri söz konusu olduğunda ölçü tablolarındaki içeriğin yetersiz kaldığı görülmüştür. Markaların boyut çizelgeleri karşılaştırıldığında; hem beden numarası dağılımlarındaki aralıklarda hem de üst ve alt beden ölçülendirmelerinde farklılıklar bulunmuştur. Ayrıca vücut ölçülerinin alım şeklini gösteren grafiklerde, tüketicilere sunulan ifadelerin teknik bilgi gerektirdiği, teknik terimleri bilmeyen tüketiciler için bu ifadelerin açık ve anlaşılır düzeyde olamayacağı, ölçümleri gösteren işaretlerde hata veya eksikliklerin bulunduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In the clothing industry, sizing has always had an up-to-date significance for a product to meet user expectations and to increase satisfaction. Therefore, the clothing size data presented by the brands to the consumer in online shopping is addressed in this research. The material of the research, where the screening model is performed, is the clothing size data which was offered to consumers by the apparel brands providing online shopping services. The population of the research is 55 domestic apparel brands which are members of United Brands Association [UBA]. Brands are evaluated according to certain criteria in terms of carrying various qualities. Accordingly, five apparel brands which meet the listed criteria were selected. Sizing data of the brands, for which the necessary approvals and permits were obtained, were collected by using the observation form developed by the researchers through scans made on online shopping websites. The data of the research were examined under two different headings as numerical and visual. The data were analyzed according to their presence, accuracy and clarity, and interpreted in terms of meeting the expectations and needs of consumers who prefer these brands in online shopping. It has been observed that the brands provide basic information about sizing in general; the content in the size charts is insufficient when it comes to product variations even though most of the measurements required for body number definition were indicated. When the size charts of the brands are compared; differences were identified both in the ranges in the size number distributions and in the upper and lower body dimensions. In addition to this, in the graphs showing the intake of body measurements, it was determined that the statements presented to consumers require technical knowledge, for consumers who do not know the technical terms, these expressions cannot be clear and understandable, and there are errors or deficiencies in the signs indicating the measurements.