İlköğretim 6. sınıf sosyal bilgiler dersi 'coğrafya ve dünyamız' ünitesinde yaratıcı drama yöntemi kullanımının öğrenci başarısı ve tutumlarına etkisi
The affect of using creative drama method on students? achievement and attitude in 'geography and world' unit of social studies lessons
  1. Tez No: 215358
  2. Yazar: FİLİZ ZAYİMOĞLU
  3. Danışmanlar: DR. KEMAL ÖZTÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Coğrafya, Eğitim ve Öğretim, Geography, Education and Training
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyal Bilgiler Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 112
Özet
Bu araştırmada; ilköğretim altıncı sınıfta okutulmakta olan sosyal bilgilerdersinde yer alan ?Coğrafya ve Dünyamız? ünitesinin öğretiminde, ?yaratıcı dramayönteminin öğrencilerin derse dönük başarıları ve tutumlarına olan etkisiaraştırılmıştır. Araştırmanın denekleri Van Beyüzümü 80. Yıl İlköğretim okulu ikincikademeye devam eden 6. sınıf öğrencileri arasından seçilmiştir.Araştırma sosyal bilgiler dersi ? Coğrafya ve Dünyamız? ünitesinin bilişseldüzeyde bilgi ve bu amaca yönelik hedef-davranışlarla sınırlı tutulmuştur. Ayrıcayaratıcı drama yönteminin öğrenci başarısına etkisi ve hazırlanan ölçeklerle eldeedilen verilerle araştırmanın alt problemlerine yanıt aranmıştır. Araştırmanın altproblemlerini test etmek için kontrol gruplu ön-test, son-test deseninebaşvurulmuştur.Araştırma sonuçlarından elde edilen bulgular, yaratıcı dramanın uygulandığıdeney grubu ile geleneksel yöntemin uygulandığı kontrol grubu arasında bilişselalanın bilgi düzeyine yönelik anlamlı bir farklılık bulunduğundan, yaratıcı drama ileöğretimin daha etkili olduğunu göstermiştir.
Özet (Çeviri)
In this research; the aim was experiment the effectiveness of creative dramamethod in social studies lessons on students? cognitive achievement and affectiveattitudes. In order to make this real; sampling group was chosen among the studentsin Van Beyüzümü 80. Yıl Elementary School.The research was limited to the unit named ?Geography and Earth? in socialstudies. The sub-problem quesions tried to be answered on an experimental groupand a kontrol group. To realize this; an achievement test and an attitude scale hasbeen developed by researcher. In order to test the sub-problem questions; pre-test andpost-test method were applied.The findings showed that the achievement and attitude scores of experimentalgroup were higher than the control group has, because of using creative dramainstruction method in the experimental.