İlköğretimde sınıf içi öğretmen rollerine ilişkin öğretmen görüşleri
The views ofteachers on in-class roles in primary education
- Tez No: 215365
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MELEK ÇAKMAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretim Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 110
Özet
Bu çalışmada ilköğretimde sınıf içi rollerine ilişkin öğretmen görüşleriincelenmiştir.Araştırmanın evrenini, Ankara ili, Çankaya ilçesine bağlı ilköğretimokulları, örneklemini ise bu ilçeye bağlı on ilköğretim okulunda görev yapan 110öğretmen oluşturmaktadır. Betimsel bir araştırma niteliğinde olan çalışmadaveriler anket yoluyla toplanmıştır.Verilerin analizinde frekans, yüzde, aritmetik ortalama, standart sapma, TekYönlü Varyans Analizi (One Way Anova), Pearson Momentler ÇarpımıKorelasyon ve t testi kullanılmıştır. Araştırma bulgularına göre aşağıdakisonuçlara ulaşılmıştır;1. Sınıf içi rollerine yönelik öğretmen görüşleri içinde en yüksek ağırlıklıortalama ?öğrencilere konuları, günlük yaşamlarıyla ilişkilendirebilecekleri birbiçimde sunma? (X=4.84), en düşük ortalama, ?sınıfın fiziksel düzeniniplanlama? (X=4.30) ifadelerinde görülmüştür. Sınıf içi öğretmen rollerine ilişkingörüşler genel olarak incelendiğinde öğretmenler bu rolleri ?çok önemli?düzeyde bulmuşlardır.2. Sınıf içi rollerini gerçekleştirme durumlarına yönelik öğretmen görüşleriiçinde en yüksek ortalama ?öğrencilerin başarılarına anında olumlu dönütlerverme? ( X =4.34), en düşük ortalama ise ?konu alanıyla ilgili gelişenteknolojilerden yararlanma? ( X = 3.58) ifadelerinde çıkmıştır. Genel olarakincelendiğinde öğretmenlerin sınıf içi rollerini gerçekleştirmeye yönelik görüşleri?oldukça? ve ?çok? düzeyinde değişmektedir.3. Sınıf içi rollerine yönelik öğretmen görüşleri ile bu rolleri gerçekleştirmedurumları arasında anlamlı bir ilişki bulunmuştur.4. Sınıf içi rollerine yönelik öğretmen görüşleri ile öğretmenlerin cinsiyetleriarasında anlamlı bir ilişki bulunmuştur.ii5. Sınıf içi rollerini gerçekleştirmeye yönelik öğretmen görüşleri ileöğretmenlerin cinsiyetleri arasında anlamlı bir ilişki bulunmamıştır.6. Sınıf içi rollerine yönelik öğretmen görüşleri ile öğretmenlerin kıdemleriarasında anlamlı ilişki bulunmamıştır.7. Sınıf içi rollerini gerçekleştirmeye yönelik öğretmen görüşleri ileöğretmenlerin kıdemleri arasında anlamlı ilişki bulunmamıştır.
Özet (Çeviri)
This research study examines the views of teachers on in-class roles inprimary education.The domain of the research consists of primary schools of Çankaya districtof Ankara and the sample consists of 110 teachers working in 10 primary schoolsof this district. In this descriptive study the data were collected by using surveymethod.For the analysis of the data, frequency analysis, percentage, arithmeticmean, standard deviation, one way anova, Pearson Moments Çarpımı, correlationand t-test techniques were employed. According to the findings of the research thefollowing results were reached:1. Among the teacher views about classroom roles, the highest weightedaverage `to present the subjects to students in a way that they can associate themto their daily lives? (X=0,84), the lowest weighted average is seen in the statementof `planning the physical environment of the classroom?(X=3.66). Wheninvestigated generally, it is seen that the teachers find these roles at a `veryimportant? level.2. Among the teacher views in implementing situate, one of these roles,the highest weighted average `giving feedback to the students simultaneously( X =4.34), the lowest weighted average is seen in `benefiting form the developingtechnologies about the subject? (X=3.66). When investigated generally, it is seenthat views of the teachers related to these roles about implementing classroomroles at a `very important? and `important? levels.3. There is meaningful relationship between teachers' application of andviews on in-class roles.iv4 . There is no meaningful relationship between the views of teachers onin-class roles and gender of teachers in faror of female teachers.5 . There is no meaningful relationship between views of teachers onapplying in class roles and teachers'gender.6 . There is no meaningful relationship between views of teachers on inclassrole and teachers' teaching experience.7 . There is no meaningful relationship between views of theachers onapplying in-class roles and teachers? teaching experience.