Televizyon reklamlarının ilköğretim çağındaki çocukların satın alma davranışları üzerindeki etkisi, Ankara ilinde bir uygulama çalışması
The effects of Tv advertisements on childrepurchasing behaviours in the period of primary school , a work of practice in Ankara
- Tez No: 215368
- Danışmanlar: PROF. DR. İRFAN SÜER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 100
Özet
Ürünlerin pazarlanmasında büyük öneme sahip olan reklam, tüketicilerüzerinde son derece etkili bir araçtır. Özellikle televizyonun kullanılmaya başlanmasıile birlikte reklamcılık sektörü oldukça gelişme göstermiştir. Televizyon çağımızdainsanların özellikle de çocukların en büyük eğlence kaynağıdır. Zamanlarının büyükbölümünü televizyon karşısında geçiren çocukların, televizyon reklamlarına olanilgileri yadsınamaz boyuttadır. Reklamları severek izleyen çocuklar tüketimesnasında da reklamların etkisinde kalmaktadır. Ancak bu etkilenme düzeyi; yaşa,cinsiyete ve gelir düzeyine göre değişiklikler göstermektedir. Reklamların etkisi ileçocuklar ihtiyacı olmayan ürünler için harcama yapabilmekte, ailelerini alışverişkonusunda etkileyebilmektedirlerÇalışmanın birinci bölümünde; konuya kısaca giriş yapılacak, ikincibölümünde; tüketici davranışı kavramı açıklanacak, tüketici davranışını etkileyenpsikolojik ve sosyolojik faktörler ele alınacaktır. Tezin üçüncü bölümünde; reklamkavramına değinilecek, ülkemizde reklamcılığın tarihi gelişimi anlatılacaktır. Reklamtürleri açıklandıktan sonra ise özellikle çocuklar üzerinde son derece etkili olantelevizyon reklamları ve gelişimi üzerinde durulacaktır. Çocuklara yönelik televizyonreklamlarında uyulması gereken ilkelerden söz edildikten sonra televizyonreklamlarının çocuklar üzerindeki kısa ve uzun vadeli etkileri detaylı bir şekildeincelenecektir. Son bölümde ise televizyon reklamlarının çocukların satın almadavranışları üzerindeki etkisini ölçmeye yönelik anket çalışması değerlendirilecektir.
Özet (Çeviri)
Advertisement is an extremely effective means on consumers and also has abig importance on marketing of products. The sector of advertising has grown upvery much especially with beginning to use television. TV is the biggest entertainingsource for human beings and also especially for children. It is in a position that cannot be denied the interest of children who are spending the most of their time againstto TV to the television advertisiment. The children who are watching advertisementwhile they are consuming. But the level of influencing depends on age, sexuality andincomes of people. By the effects of advertisements children can spend money forthe products which they do not need and they can make an influence to their parentsin shopping.In the first section of the studying it is going to be made a short entrance tothe subject, in the second section the concept of consumer behaviors isgoing to beexpressed and the physiological and social factors are going to be handled. In thethird section of the thesis; the advertisement concept is going to be explained and thehistorical growing of advertisement in our country is going to be told. The growingof advertisement which are extremely effective especially on children is going to bementioned after the kinds of advertisement is going to be explained. After theprinciples are going to be explained which are necessary to be obeyed in thetelevision advertisement for children in a short time and in a long time are going tobe examined subtlety. In the last section a survey practice is going to be evaluetedwhich is in the aim of measuring the effects of TV advertisement on purchasingbehaviors of children.iiiÖNSÖZGazi Üniversitesi Eğitim Bilimleri Enstitüsü, İşletme