Orta öğretim 11. sınıf Türk Dili ve Edebiyatı ders kitaplarında kelime hazinesinin öğretimi üzerine bir araştırma
A research on vocabulary teaching at secondary education eleventh grade Turkish language and literature course books
- Tez No: 215401
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. GIYASETTİN AYTAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Türk Dili ve Edebiyatı, Education and Training, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türkçe Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 151
Özet
Bu araştırma; orta öğretim 11. sınıf öğrencilerinin kelime hazinelerini tespitetmek, aynı dönem için yazılan Türk Dili ve Edebiyatı 11. sınıf ders kitaplarındakimetinlerin kelime hazinelerini belirlemek, öğrencilerin kelime hazineleri ile TürkDili ve Edebiyatı 11. sınıf ders kitaplarının kelime hazinelerini karşılaştırmak,aralarındaki benzerlik ve farklılıkları ortaya koyabilmek İçin yapılmıştır.Öğrencilerin kelime hazinelerini tespit edebilmek için Kırşehir ili esasalınarak, seviye gruplarına göre 8 okulda toplam 200 öğrenciye yazılı anlatımyaptırılmış ve temel bulgular bu yazılı anlatımlardan elde edilmiştir.Türk Dili ve Edebiyatı 11. sınıf ders kitaplarının kelime hazinelerinibelirleyebilmek için orta öğretim 11. sınıflara yönelik olarak hazırlanan MillîEğitim Bakanlığı ve Şimşek Yayınlarının“Türk Dili ve Edebiyatı 3”kitaplarıincelenmiştir. Bulgular kitaplarda yer alan metinlerden elde edilmiştir.Öğrencilerin okullara göre kelime sıklık ve yaygınlık listeleri ile Türk Dilive Edebiyatı 11. sınıf ders kitaplarının kelime sıklık listeleri oluşturulmuştur.Öğrencilerin yaygın olarak kullandıkları kelimeler, ders kitaplarının sıklık listeleriile karşılaştırılmıştır. Ders kitaplarında ve öğrencilerde ortak olarak kullanılankelimeler ve öğrencilerin yaygın olarak kullanmalarına rağmen ders kitaplarındabulunmayan kelimeler tespit edilmiştir.11. sınıf öğrencilerinin okullarına göre kullandıkları yaygın kelimeler bir arayagetirilerek sıklıklarına göre tekrar dizilmiştir. Bu liste, ders kitabı, Türkçe ve TürkDili ve Edebiyatı öğretimine yönelik yazılı materyal hazırlayanlara, Türkçe ve TürkDili ve Edebiyatı öğretmenlerine kaynak olarak önerilmiştir.
Özet (Çeviri)
This research was done so as to determine the students of the 11th grade,vocabulary knowledge of secondary school students and vocabulary capacity includedin 11th grade“Turkish language and literatüre”course book written for the sameterm; to compare vocabulary capacity of students and 11th grade Turkish language andliterature course book; to define the similarities and differences betvveen them.İn order to determine student's vocabulary knowledge, through taking Kırşehirprovince and different levei groups into consideration, a total of 200 students from 8different schools were asked to write compositions and basic results were obtainedfrom these compositions.In order to determine the vocabulary capacity of 11th grade Turkish languageand literatüre course books; "Turkish language and literatüre course books,published by Ministry of National Education and Şimşek Publishing, are analyzed.The resuits were obtained from the texts included in the books.The students' word frequency and extensiveness lists related to schools,and word frequency of 11th grade Turkish language and literatüre course book wereformed. Vocabularies commonly used by students were compared to the frequencylists of the course book. Vocabularies commonly used by both students and coursebooks; and vocabularies vvhich are unavailable in the course book despite beingcommonly used by students, were determined.Common Vocabularies, used by 11th grade students related to their schools,vwere brought together and rearranged.The present study is affered as a source forthose who design materials regarding the teaching of Turkish language and literatureand also for teachers of Turkish and Turkish language and literature.