İlköğretimde futbol becerilerinin kazandırılmasında eğitsel oyunların etkisi
The effection to be gainedof foofball skilli of educational gamesin elentary education
- Tez No: 215400
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. BELGİN GÖKYÜREK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Spor, Education and Training, Sports
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Öğretmenliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Öğretmenliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 73
Özet
Yaşadığımız bu dönemde gelişim özelliklerinin (ruhsal, fiziksel ve zihinsel)sağlıklı bir biçimde kazanılmasının önemi bilinmektedir. Zamanında ve sağlıklıolarak kazanılan gelişim özellikleri bireylerin toplumda en iyi şekilde görev vesorumluluk almalarını sağlayacaktır. Birbirinden ayrılamayan bu gelişimözelliklerinde fiziksel gelişime çeşitli destekler verilebilir. Bunlardan bir tanesieğitsel oyunlardır. Bu çalışmada oyunun fiziksel gelişme katkısı araştırılmıştır.Çalışmanın evrenini Ankara örneklemini ise Bahçelievler İlköğretimokulunda okuyan 1994 doğumlu kız ve erkek öğrenciler oluşturmaktadır. Kız veerkek öğrencilerden oluşan kontrol ve denek grubu tesadüfî yöntemle tespitedilmiştir. Denek grubuna 12 hafta, haftada 2 gün, günde bir saat futbol becerileriningelişmesine yönelik eğitsel oyunlar oynatılmıştır. 12 haftalık sürecin öncesinde vesonrasında hem kontrol hem denek gruplarına 3 test uygulanmıştır.Kontrol grubunun şut duvar testinde erkeklerde 1.(ön test) ve 2.(son test) lerde 0.05 anlamlılık düzeyinde, denek gruplarında bayan ve erkeklerin 1.ve 2.ölçümlerinde her iki grupta da 0.05 anlamlılık düzeyinde, kontrol grubunda bayan veerkeklerde slalom yaparak top sürme testinin 1. ve 2. ölçümlerinde 0.05 anlamlılıkdüzeyinde, denek grubunda bayan ve erkeklerde slalom yaparak top sürme testinin 1.ve 2. ölçümlerinde 0.05 anlamlılık düzeyinde duvara şut testinde erkek denek vekontrol gruplarının 2. ölçüm değerlerinde 0.01 anlamlılık düzeyinde farklılık olduğugözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The healthy acquirement of development features (spiritual, physical andmental) is known to be important in today?s era.Development features acquired intime and in a healthy way will enable individuals to complete assignments andresponsabilities the best possible within society.Among these inseparabledevelopment features, some various support might be given to physical developmentaspect.One of them is pedagogical game.In this study we will evaluate thecontribution of games to physical development.The environment of this study is Ankara Bahçelievler İlköğretim okulu andindividuals are boy and girl students of this school born in 1994.Control group fromamong boy and girl subjects are determined coincidentally.One subject group isassigned an pedagogical game for improving their football skills during 12 weeks,twice a week, an hour a day.Before and after this 12 weeks period; 3 tests are appliedto both control and subject groups.It?s observed that following differences occured:In control group?s wall to shot test among boys a 0.05 suggestiveness levelfor first (wall to shot test) and second (fo drive the ball of slalom test)measurements,In subject groups for the first and second measurements of both boysand girls, 0.05 suggestiveness level,In control group?s fo drive the ball of slalom forboth first and second measurements; among boys and girls a 0.05 suggestivenesslevel and in wall to shot test for boys? subject group and control group, for secondmeasurement, a 0.01 suggestiveness level was detected.