Lise 3 Osmanlı tarihi dersinde ?Tanzimat Fermanı'nın ilanı? konusunun dokümanla öğretimi
Teaching with document on the announcement of Tanzimat Firman in high school year three history lesson
- Tez No: 215432
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HAMZA KELEŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 76
Özet
B u araştırma, Lise 3 Osmanlı Tarihi Dersinde ?Tanzimat Fermanı'nın İlanı?konusunun dokümanla öğretim yöntemi ile işlenmesinin öğrenci başarısına etkisiniincelemek amacıyla yapılmıştır.A dana ili Merkez Seyhan ilçesi Çağrı Bey Lisesinde 11. sınıfta okuyan 90öğrenci üzerinde yürütülen araştırmada kontrol gruplu ön test-son test deneysel desenkullanılmıştır. Araştırmanın verileri araştırmacı tarafından geliştirilen başarı testiaracılığıyla toplanmıştır. Daha sonra elde edilen verilere SPSS paket programıkullanılarak ?t testi? yapılmıştır. Bu çalışmalar sonucunda elde edilen bulgular ise şuşekilde özetlenebilir:L i s e 3 Osmanlı Tarihi Dersinde Tanzimat Fermanı'nın İlanı konusundadoküman kullanılan deney grubu öğrencileri ile doküman kullanılmayan kontrolgrubu öğrencilerinin başarı düzeyleri arasında deney grubu öğrencileri lehine anlamlıbir fark bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
T his research has been done to investigate the use of document?s effect onstudent?s success on the subject of the declaration of Tanzimat Fermanı, in theOttoman History lesson at high school. Group with control, preliminary test, finaltest and experimental pattern has been used in the research carried out on ninetystudents in at the 11th grade at Çağrı Bey High School in Adana. The results of theresearch has been put together via the test of success developed by researcher. Then,?t-test? has been applied on the data by using SPSS packet program. At the end ofthese studies, we can summarize the results obtained in the following way:When we compare the group used document and not used it on the subject ofthe declaration of Tanzimat Fermanı in The Ottoman History, in the 11th grade athigh school, ıt has been observed a reasonable difference in favour of the group useddocument .