İran ortaöğretim (lise) tarih ders kitaplarında Osmanlı imajı
Ottoman image in Iran high school history textbooks
- Tez No: 980324
- Danışmanlar: PROF. DR. UĞUR ÜNAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, Eğitim ve Öğretim, History, Education and Training
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türkçe ve Sosyal Bilimler Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Tarih Eğitimi Bilim Dalı
Özet
Ülkelerin birbirleriyle olan münasebetlerini ihtiva etmesi açısından önemli bir yere sahip olan tarih ders kitapları; tarih bilgisinden doğan imajın ortaya çıkmasındaki en etkili kaynaklardandır. Bu çalışmanın amacı, Osmanlı imajının, İran lise tarih ders kitaplarında nasıl yer aldığını ortaya koymaktır. Araştırmada kullanılan başlıca kaynaklar İran Eğitim Bakanlığı tarafından yayımlanan ve İran'da 2023-2024 eğitim-öğretim yılında okutulan“Tarih-2”, Tarih-3“ ve ”İran'ın Çağdaş Tarihi“ ders kitaplarıdır. Araştırmada nitel araştırma modellerinden biri olan doküman inceleme yöntemi kullanılmıştır. İncelenen kitaplarda Safevi, Afşar, Zend ve Kaçar dönemlerinde Osmanlı-İran ilişkilerine dair siyasî, askeri, dini, ekonomik ve kültürel bilgilere ulaşılmıştır. Tarih ders kitaplarında Osmanlı-İran ilişkileri ”döneme“ ve ”hükümdara" göre değerlendirilmiştir. Ders kitaplarında İran'ın Osmanlıya karşı kazandığı zaferler öne çıkarılmıştır. Ders kitaplarında bazı olumsuz ifadelerin yer aldığı görülmüştür. Osmanlı imajı döneme göre değişim göstermiştir. Safevi döneminde daha olumsuz olan Osmanlı imajı Afşar ve Kaçar dönemlerinde daha olumlu bir biçimde ele alınmıştır. Osmanlı imajının oluşmasında siyasî, dini ve ekonomik faktörler etkili olmuştur.
Özet (Çeviri)
History textbooks, which have an important place in terms of containing the relations of countries with each other, are the most effective sources in the emergence of the image arising from historical knowledge. The aim of this study is to reveal how the Ottoman image are presented in Iran high school history textbooks. The main sources used in the research are the“History-2”,“History-3”and“Contemporary History of Iran”textbooks published by the Iran Ministry of Education and taught in Iran in the 2023-2024 academic year. Document analysis method, one of the qualitative research models, was used in the study. Political, military, religious, economic and cultural information on Ottoman-Iranian relations during the Safavid, Afshar, Zend and Qajar periods was found in the books examined. In history textbooks, Ottoman-Iranian relations were evaluated according to“period”and“ruler”. In the textbooks, Iran's victories against the Ottomans were emphasised. It was observed that some negative expressions were included in the textbooks. The image of the Ottoman Empire changed according to the period. The Ottoman image, which was more negative in the Safavid period, was handled more positively in the Afshar and Qajar periods. Political, religious and economic factors were effective in the formation of the Ottoman image.