Neo-liberal birikim modelinde yolsuzluk ekonomisi: Türkiye örneği
Economy of corruption in the neo-liberal accumulation model: Turkish economy
  1. Tez No: 215631
  2. Yazar: NİLAY ÖCAL
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. CEM DOĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Kamu Yönetimi, Economics, Public Administration
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mustafa Kemal Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Bölümü
  12. Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 155
Özet
Kişisel çıkar sağlamak amacıyla görev ve yetkilerin kötüye kullanılması olarak tanımlanan yolsuzluk tarihin ilk dönemlerinden bu yana var olan bir olgudur. Dünya ekonomilerinin parasallaşmasına bağlı olarak ivme kazanan bu olgunun 1980'lerden sonra başlayan neo-liberal birikim modeli çerçevesinde değişen ekonomik ve siyasi yapı ile birlikte kapsam ve sınırları genişlemiştir.Türkiye ekonomisinin neo-liberal birikim modeline eklemlenme süreci ise 24 Ocak Kararları ile birlikte başlamaktadır. Ancak bu süreç aynı zamanda ihracatı özendirmek amacıyla verilen ihracat teşvikleri, 1989'da finansal serbestleştirmeye geçiş, özelleştirmeler, vergi sistemindeki yapısal değişimler, kamu açıklarının kapatılması amacıyla yüksek faiz oranlarıyla borçlanma gibi politikaların büyük rantlar yarattığı ve yolsuzluk ekonomisinin kurumsallaştığı bir dönemin de başlangıcıdır.Çalışmada yolsuzluk ekonomisi neo-liberal birikim modeli çerçevesinde incelenmiş ve bu süreçte Türkiye ekonomisinde yolsuzluğun içselleştirilme biçimleri, siyasallaşması ve sonuç olarak sosyo-ekonomik yapıyla olan ilişkisi analiz edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Corruption is a fact defined as the abuse of missons and authorization for private interests since the early stages of history. The scope and limits of this fact growing at an accelerating pace due to monetarization of world economies had been extended with economical and political structure changing within the framework of neo-liberal accumulation model starting after 1980s.The merge of Turkish economy with neo-liberal accumulation model started with 24 January Decisions. Nevermore, this period is also inception date of institutionalized corruption economy that creates policies with high proceeds like export incentives for exporting encouragement, transition to financial liberalization in 1989, privatizations, structural amendments on tax system, the debt policies with high interest rates for financing public deficit at the same time.In this study, economy of corruption is examined within the framework of neo-liberal accumulation model and, throughout this period, politicization, internalization methods of corruption in Turkish economy and its resulting correlation with socio-economic structure.