Using context in vocabulary teaching
- Tez No: 52634
- Danışmanlar: DOÇ.DR. NURFUN AKAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Dilbilim, Eğitim ve Öğretim, Linguistics, Education and Training
- Yıl: 1996
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 125
Özet
ÖZET Bu çalışma öğrencilerin kelime öğrenme performanslarının geliştirilmesinde bağlamla ilgili ipuçlarının rolünü bulmaya yöneliktir, öğrencilerin kelime öğrenmede bağlam kullanımı hakkında bilgileri yok. Bu tezin yazan, dil öğrenenlerin kelime öğrenme stratejilerini geliştirmede ihtiyaca gereksinim duyduklarım gözlemledikten sonra ilgili bilgiyi beş bölüm aracılığıyla sunmuştur. Birinci bölümün amacı problemi açıklamaktır. Böylesi bir konunun ele alnıma sebebi bu kısımda ilan edilir. Yabancı dil öğrencilerinin kelime öğrenmede karşılaştıkları ana sorunlar teşhis edilmiş ve olası çözüm yolları, temelde varsayımları taşıyan 'amaç ve hipotezler alt başlığı allında toplanmıştır. Birinci bölümün son kısmı, 'alan ve sınırlılıklar ', Gazi Üniversitesi Mühendislik Mimarlık Fakültesi Hazırlık Sınıfı öğrencilerinin İngiliz kelime haznesini öğrenirken karşılaştıkları çeşitli engelleri temsil eder. Bu fakültede sözü edilen bu öğrencilerin ve okuma derslerinin tanıtımı bu kısımda verilir. Bir somaki bölüm; dil öğrencilerinin, kelime öğrenmeleri sorgulandığında, acil ihtiyaçları hakkındaki tartışmayı ele alır. Öğrencilerin son durumlarım belli etmek açısından onlara üç materyal verilmiştir: Anket, ön test ve bir de son test. Bütün bu materyaller bu kısımda anlatılmıştır. Dil öğrenenlerin bağlam yoluyla kelime anlamını tahmin çalışmalarına maruz kaldıktan soma öğrenmelerinin daha etkin olduğunun anlaşılması okuyucudan beklenir. Bu yüzden okuyucu yeni kelime öğrenmede bağlam kullanımı önerisinin haklı çıktığını bu bölümde hisseder. viBir sonraki bölümün hedefi dil öğretiminde farklı yaklaşımları kelime öğretme teknikleri bakımından birbirinden ayırmaktır. Okuyucu bu bölümde hangi yaklaşımın bağlamsal tahmin tekniğini savunduğunu öğrenir. Bütün tezin temel taşının bağlamsal stratejiler kısmı olduğu -bu kısım konuyu okuyucu ile tanıştırdığı için- söylenebilir. Üçüncü bölümün son kısmı kadar önemli olan dördüncü bölüm, hazırlık sınıflan okuma öğretmenlerinin hizmetine uygulanabilir öneriler ve örnek materyaller sunarak konuyla ilgilenir. Bundan dolayı, üçüncü bölümün son kısmı yemek tarifi olarak algılanırsa, bu kısım da o tarifi uygulamada gereken malzeme ve materyalleri kapsar. Sonuç bölümünde, böylesi bir konuda tez yazma nedeni, kelime öğrenenlerde gözlemlenmiş yanılgılar, bu yanılgıları ortadan kaldıracak muhtemel çözüm yollan ve bağlamsal tahmin tekniğinin diğer tekniklere olan üstünlüğü ele alınmıştır. Kelime öğrenmede karşılaşılan sorunları ortadan kaldırma yollan bu kısımda tartışılmıştır. vii
Özet (Çeviri)
ABSTRACT This study aims at finding the role of contextual clues in the improvement of the performance of the students in vocabulary learning. The students are not aware of the use of context in vocabulary learning. After having observed a need to develop the vocabulary learning strategies of the language learners, the writer of this dissertation has presented the related information through five chapters. The purpose of the first chapter is to state the problem. The reason of handling such a topic is announced in this part. The main problems that the students of a foreign language encounter in vocabulary learning have been diagnosed and then the possible remedies have been clustered around the sub heading 'purpose and hypotheses', which bears mainly assumptions. The last part of the first chapter, 'scope and limitations', represents the various obstacles that the students of the preparatory classes at Gazi University, The Faculty of Engineering and Architecture come across with while learning the English vocabulary. The introduction of both the students and the reading courses at this faculty is given here. The next chapter is about the discussion on the immediate needs of language learners when vocabulary learning is questioned. To specify the current situation of the students, three materials have been given to them; a questionnaire, a pre-test and a post-test. All of these materials have been described in this section. The reader is expected to understand that language learners learn more effectively after being exposed to contextual guesswork. ivThus, here, the reader feels the justification of the suggestion of context use in learning new words. The purpose of the following chapter is to distinguish the divergent approaches in language teaching in terms of their techniques in vocabulary teaching. The reader learns which of the language teaching approaches supports contextual guesswork. The cornerstone of the whole dissertation can be said to be the part on contextual strategies as this part introduces the topic with the reader in a theoretical way. The fourth chapter, which is as important as the last part of the third, deals with the topic putting forward practicable suggestions and sample materials at the service of the reading teachers who teach at preparatory classes. So, if the last part of the third chapter is the recipe of the reader, this part is his ingredients and materials to follow the recipe. In 'Conclusion', the reason of writing about such a topic, the observed fallacies among vocabulary learners and possible remedies to eradicate them and the superiority of contextual guesswork have been handled. How to erase the problems in vocabulary learning is discussed here.